Zbog blokade puta od strane "Elektrokrajine" i nemogućnosti dovoza sječke s lagera u "Incelu" do "Eko toplana" trenutno nema ovog asortimana i kad bi sutra trebalo početi s grijanjem to ne bi bilo moguće, kazao je Bojan Kresojević, gradski menadžer, na današnjoj preskonferenciji održanoj ispred "Eko toplana".
Naime, kako kaže, ova dva preduzeća imaju sporazum da kamioni mogu da dođu od lagera do kotlova.
"'Elektrokrajina' je bespravno, mimo ugovora, zabranila dovoz kamiona i danas u kotlovima nema nimalo sječke. Oni su bili pozvani na sastanak, ali je direktor rekao da se sastanak može održati isključivo u prostorijama 'Elektrokrajine', kao i da im se obratimo pismeno sa zahtjevom", kazao je Kresojević.
Prema njegovim riječima, početkom godine dobili su dopis "Elektrokrajine" da će onemogućiti prolaz, kao i da Upravni odbor od tada s njima kontinuirano razgovara.
"Oni su zatvorili prolaz kada je završena prethodna grijna sezona, ali je sada neophodno da se dobavi sječka. Upravo na osnovu Ugovora o pravu služnosti dobijena je upotrebna dozvola, a 'Elektrokrajina' ne poštuje taj ugovor", rekao je on.
Ističe da su takođe u problemu jer su "Šume RS" do ovog momenta isporučile samo 35 odsto ugovorenih količina s "Eko toplanama".
"Kažu da nemaju dovoljno ljudi. Mi ih pozivamo na konstruktivna rad", rekao je Kresojević te dodao da neće dozvoliti niti će biti odgovorni za prekid grijne sezone.
Dragana Kljajić, član Upravnog odbora i predstavnik gradskog kapitala u "Eko toplanama", kaže da postoji ugovor kojim se dozvoljava prevoz kamionima, kao i da ne postoji datum do kada on važi, odnosno sve dok se ne obezbijedi alternativna saobraćajnica.
"Najavljivali su da će nam zabraniti prilaz, iako za to nemaju pravni osnov, i mi smo smatrali da ćemo razgovorom riješiti problem, ali vidimo da je situacija krajnje ozbiljna. Razgovarala sam s gospodinom Čavićem i pitala sam šta se promijenilo pa nam više ne dozvoljavaju da prolazimo i odgovorio je da im pravimo štetu", kazala je Kljajićeva.
Dragan Čavić, direktor "Elektrokrajine", kazao je da su 2017. godine "Eko toplane" dobile građevinsku dozvolu kojom se saobraćajni pristup građevinskoj parceli odvija s prelaznim rješenjem preko postojećeg javnog nekategorisanog puta.
"Grad od tada nije uložio ni feninga da taj put osposobi i da omogući prolaz šlepera sa sječkom. Da bi grad Banjaluka imao grijanje, napravljen je predugovor kojim se daje privremeno pravo korištenja na određeno vrijeme, a do izgradnje pristupne saobraćajnice koju su dužne da naprave 'Eko toplane'", rekao je Čavić, dodajući da je slao niz dopisa "Eko toplanama" zbog brojnih šteta koje su nanošene.
"Postoji predugovor u kojem piše da će biti potpisan glavni ugovor o zasnivanju služnosti puta u roku od 60 dana, a tih 60 dana je prošlo 2018. godine. Svaki dan u vrijeme sezone grijanja prolazi po 20 punih šlepera kroz krug 'Elektrokrajine' i tako pet godina, a ja već dvije godine upozoravam da riješe pristupni put", istakao je Čavić te dodaje da pored tih kamiona prolaze i radnici privatnih firmi.
"U srijedu sam dobio poziv da dođem na sastanak u 'Eko toplane', a to je tako postavljeno jer su znali da neću doći. Poslao sam pismo prekjuče predsjedniku Nadzornog odbora 'Eko toplana' da se, ukoliko postoji problem, pismenim putem obrate s određenim dnevnim redom i pitanjima o kojima bi se diskutovalo i imenima ljudi koji bi prisustvovali sastanku", rekao je Čavić.
Dodao je da zbog "Elektrokrajine" Banjalučani neće imati problem s grijanjem.
"Neka dođu ovdje da riješimo problem, ali oni se moraju obavezati da će riješiti ovaj prilazni put", dodao je on.
Iz "Šuma RS" su kazali da povremeno dolazi do kašnjenja isporuke šumskih drvenih asortimana, kao i da je glavni uzrok neizvršenje proizvodnje istih zbog nedostatka izvođača radova, pa samim tim i nedostatka raspoložive sirovine.
"Upravo iz tog razloga s nivoa Direkcije konstantno se upozorava i zahtijeva od gazdinstava da prioritetno vrše isporuku kupcima od strateškog značaja. Nedostatak izvođača radova javnog preduzeću predstavlja ozbiljan problem, koji u ovoj godini dolazi posebno do izražaja na način da oni izvođači koji su već dobili ugovore nakon okončane procedure nabavki usluga radova obavijeste nas da odustaju od istog zbog cijene na tržištu i nedostatka radne snage, bez prethodnog upozorenja", rekli su iz "Šuma RS".
Ističu i da se u toku realizacije ugovora pojavljuju i određeni problemi saradnje po pojedinim šumskim gazdinstvima, jer kupac nije dolazio na ugovor u prvoj polovini godine iako je uredno pozivan, zatim je bilo problema zbog neizvršenja uplate od strane kupca u aprilu i maju, te iz tog razloga nije vršena isporuka.
"Napominjemo i da organizacioni dijelove vrše snabdijevanja ustanovama na području lokalnih zajednica koje pokrivaju, a to su toplane, vrtići, škole i druge ustanove. Svim organizacionim dijelovima je naloženo da izvrše isporuku shodno zaključenim ugovorima. I ove godine biće izvršene isporuke šumskih drvnih sortimenata, kao što je izvršena i prethodnih godina", dodali su iz "Šuma RS".