Mnogobrojna geotermalna nalazišta vode omogućuju Čačku da se uz pomoć ovih voda greje čitav grad, i to bez dogrevanja ili uz minimalna dogrevanja. Zahvaljujući obilju izvorišta čiste pijaće vode, ovaj grad bi u skorijoj budućnosti mogao da postane mesto sa najvećim brojem fabrika za flaširanje vode u Srbiji, ali i šire. Nedavno završena istraživanja Rudarsko -geološkog fakulteta iz Beograda, pokazala su da na teritoriji Čačka ima više od 200 izvorišta. Nastaviće se detaljnija ispitivanja radi zaštite ovih izvorišta, ali i njihove eventualne eksploatacije. To se pre svega odnosi na već poznate lekovite izvore u Ovčar banji, Gornjoj Trepči i Slatini. Planirano je da se finansiraju dve bušotine, verovatno u Trbušanima, jer smo veoma zainteresovani da termalne vode koristimo za potrebe grejanja.
Mnogobrojna geotermalna nalazišta vode omogućuju Čačku da se uz pomoć ovih voda greje čitav grad, i to bez dogrevanja ili uz minimalna dogrevanja.
Zahvaljujući obilju izvorišta čiste pijaće vode, ovaj grad bi u skorijoj budućnosti mogao da postane mesto sa najvećim brojem fabrika za flaširanje vode u Srbiji, ali i šire.
Nedavno završena istraživanja Rudarsko -geološkog fakulteta iz Beograda, pokazala su da na teritoriji Čačka ima više od 200 izvorišta.
"Nastavićemo detaljnija ispitivanja radi zaštite ovih izvorišta, ali i njihove eventualne eksploatacije. To se pre svega odnosi na već poznate lekovite izvore u Ovčar banji, Gornjoj Trepči i Slatini. Planirano je da se finansiraju dve bušotine, verovatno u Trbušanima, jer smo veoma zainteresovani da termalne vode koristimo za potrebe grejanja", rekao je Radomir Kruščić, pomoćnik gradonačelnika.
Kruščić nam je rekao da su i ranije postojala saznanja o geotermalnim vodama u Čačku, još šezdesetih godina, kada je NIS, tražeći naftu, naišao na mnogobrojne podzemne tople vode.
Profesori sa beogradskog fakulteta su upravo potvrdili ova ranija istraživanja, navodeći da je Čačak bogat sumporovitim i naftno-slanim vodama, posebno na području od Rakove, preko Trbušana i Baluge, pa sve do Katrge.
Firma “Auto garant” u blizini Preljine, još je ranije prokopala bunar i svoje prostorije zagreva podzemnim vodama, uz minimalna dogrevanja.
Što se tiče potencijalnih investitora, koji bi ulagali u otvaranje fabrika za flaširanje vode, Kruščić ističe da su vrata gradske uprave za ovakve poslove uvek otvorena i da je, zapravo, to i bio jedan od ciljeva ovih israživanja.
"Svakom investitoru ćemo moći da kažemo kakav je koji izvor, koliki je protok vode... Imamo, recimo, izvor u Jančićima, gde protiče pet litara vode u sekundi, a poznato je da se u celoj Srbiji troši sedam litara vode u sekundi. To znači da bi samo ovaj izvor mogao da snabdeva više od polovine naše zemlje pijaćom vodom", zaključio je Kruščić.