Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) nastaviće sa pripremnim aktivnostima za izgradnju trafostanice u Lastvi Grbaljskoj i dalekovoda od Lastve do Čeva, kako bi se stekli potrebni preduslovi za puštanje podmorskog kabla između Crne Gore i Italije do početka 2015. godine. u prošloj godini realizovane su sve predviđene aktivnosti na projektu podmorskog povezivanja Crne Gore i Italije. U toku su pregovori sa međunarodnim finansijskim institucijama, čije veliko interesovanje za doprinos projektu ukazuje na njegov izuzetno visok potencijal. Prema dosadašnjim rezultatima, projekat se razvija u skladu sa terminskim planom, a problemi na koje se nailazi su očekivani i za sada rješivi. Fokus skoro svih službi i u ovoj godini biće usmjeren na nastavak pripremnih aktivnosti za izgradnju trafostanice u Lastvi Grbaljskoj i dalekovoda od Lastve do Čeva, kako bi se stekli potrebni preduslovi za puštanje podmorskog kabla do početka 2015. godine.
Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) nastaviće sa pripremnim aktivnostima za izgradnju trafostanice u Lastvi Grbaljskoj i dalekovoda od Lastve do Čeva, kako bi se stekli potrebni preduslovi za puštanje podmorskog kabla između Crne Gore i Italije do početka 2015. godine.
Izvršni direktor CGES-a, Ljubo Knežević, rekao je agenciji Mina biznis da su u prošloj godini realizovane sve predviđene aktivnosti na projektu podmorskog povezivanja Crne Gore i Italije.
- U toku su pregovori sa međunarodnim finansijskim institucijama, čije veliko interesovanje za doprinos projektu ukazuje na njegov izuzetno visok potencijal - kazao je Knežević.
Prema dosadašnjim rezultatima, kako je naveo, projekat se razvija u skladu sa terminskim planom, a problemi na koje se nailazi su očekivani i za sada rješivi.
Knežević je dodao da će fokus skoro svih službi i u ovoj godini biće usmjeren na nastavak pripremnih aktivnosti za izgradnju trafostanice u Lastvi Grbaljskoj i dalekovoda od Lastve do Čeva, kako bi se stekli potrebni preduslovi za puštanje podmorskog kabla do početka 2015. godine.
CGES je, prema njegovim riječima, aktivno učestvovao u procesu pripreme Detaljnog prostornog plana koji je donesen u julu za potrebe projekta podmorskog kabla.
- Kompanija je uz pomoć bespovratnih fondova Evropske komisije pratila i proces izrade studija izvodljivosti i procjene uticaja na životnu sredinu i društvo, za dalekovod 400kV Lastva - Pljevlja, koje je izradila međunarodna konsultantska grupa WYG- rekao je Knežević.
On je naveo da je u toku revizija idejnog projekta trafostanice u Lastvi Grbaljskoj, kao i konačnih pozicija stubova dalekovoda Lastva - Pljevlja.
- Tenderi za nabavku dijela opreme za dalekovod, kao i za dva transformatora u Lastvi, procijenjene vrijednosti od pet miliona eura, objavljeni su u novembru i s nestrpljenjem očekujemo otvaranje ponuda- saopštio je Knežević.
Tendersku dokumentaciju, kako je kazao, otkupili su najveći međunarodni isporučioci.
Knežević je saopštio da je kompanija, nastavljajući sprovođenje strateških ciljeva, tokom prošle godine uspjela da održi pozitivan poslovni rezultat.
- Osim pozitivnog poslovnog rezultata, koji se prije zvaničnog završnog računa procjenjuje na oko četiri miliona eura profita, posebno smo ponosni na nivo realizovanih infrastrukturnih projekata- kazao je on.
Tokom prošle godine pušteno je u rad nekoliko važnih infrastrukturnih objekata. Međudžavnim dalekovodom 400kV naponskog nivoa između Podgorice i Tirane, višestruko je povećana sigurnost rada crnogorskog i albanskog elektroenergetskog sistema i omogućena bolja povezanost regionalnih tržišta električne energije.
- Prvi značajniji finansijski efekti realizacije tog projekta već su ugovoreni za narednu godinu, pa će prihod po osnovu upravljanja zagušenjima na ovom prekograničnom pravcu samo po tom osnovu porasti sa dosadašnjih jedan do 1,5 miliona na oko 2,5 miliona eura, za dio dodijeljen godišnjim ugovorom- objasnio je Knežević.
On je kazao da to značajno pomaže likvidnost kompanije, ali se ne odražava na konačni profit, već se u konačnom koristi za smanjenje tarifa za korišćene prenosne mreže za krajnje potrošače u Crnoj Gori.
CGES je prema riječima Kneževića, bitno unaprijedio i pouzdanost rada interne prenosne mreže u Crnoj Gori. Završena je rekonstrukcija trafostanice u Andrijevici, kao i radovi na zamjeni transformatora u Tivtu sa novim trostruko veće snage.
Knežević je komentarišući nove metodologije Regulatorne agencije za energetiku (RAE) za utvrđivanje dozvoljenih prihoda, saopštio da se regulator našao pred velikim izazovom a to je da obezbijedi uslove za normalan rad i razvoj elektroenergetskog sistema, a da pritom ne ugrozi budžet krajnjeg potrošača, ionako uzdrman opštom krizom.
CGES je učestvovao u javnoj raspravi i dao sugestije kada je u pitanju metodologija za utvrđivanje tarifa za prenos električne energije.
- Nacrt tog veoma važnog dokumenta ilustruje želju RAE da kroz višegodišnje metodologije stvori stabilan okvir u kojem bi regulisani energetski subjekti tražili optimalan način poslovanja, što je dobro i za njih i za krajnje potrošače, za koje bi ovaj pristup trebalo da obezbijedi manju kolebljivost cijena električne energije- smatra Knežević.
On je dodao da je uvođenje faktora efikasnosti izazov kojem će CGES pokušati što uspješnije da izađe u susret, a od nove formule za obračun stope povrata na investicije Knežević očekuje stimulans za dalji neophodan razvoj prenosne mreže.
Centralna aktivnost CGES-a u cijelom narednom petogodištu je realizacija projekta podmorskog povezivanja Crne Gore i Italije, ali to, kako kaže Knežević, ne znači da će rad na daljem razvoju, održavanju i upravljanju elektroenergetskim sistemom Crne Gore biti zapostavljen.
- Već početkom naredne godine Nacionalni dispečerski centar pustiće u rad novi sistem nadzora, koji će obuhvatiti najznačajnije podatke iz elektroenergetskih sistema Bosne i Hercegovine, Srbije i Albanije- rekao je on.
Osim toga u saradnji sa Evropskim udruženjem operatora prenosne mreže (ENTSO-E), čiji je CGES član, radi se na implementaciji sistema ranog upozoravanja od poremećaja koji će obuhvatiti sve 34 zemlje članice. Knežević je najavio da će se tokom ove godine nastaviti i radovi na rekonstrukciji trafostanice u Mojkovcu, kao i izgradnji nove u Kotoru.
- CGES će takođe učestvovati i u realizaciji priključenja dvije farme vjetrenjača na prenosnu mrežu – Krnovo i Možura. Očekujemo i realizaciju treće faze izgradnje savremene telekomunikacione infrastrukture – optičkih vlakna na dalekovodima elektroprenosne mreže, pa pripremamo i oprezan ulazak na crnogorsko tržište telekomunikacija- zaključio je Knežević.