Vijest koja je barem malo obradovala naše poljoprivrednike pojeftinjenje je plavog dizela za 66 lipa. Za litru sada treba izdvojiti 8 i pol kuna. Poljoprivrednici u Slavoniji, naravno, to pozdravljaju, no ističu da je cijena plavog dizela i dalje previsoka.
Pala je danas dugoočekivana kiša u Slavoniji i Baranji, ali prekasno. Pala je i cijena plavog dizela, za poljoprivrednike nedovoljno.
- Dobro je ona došla, ali još uvijek barem nekoliko kuna bi ta cijena trebala ići prema dolje da bi mi ustvari imali neku ekonomsku računicu to nasipati u traktore i otići u polja, obrađivati polja kvalitetno onako kako bi trebalo raditi, kaže Matija Brošlić,član Upravnog odbora Hrvatske poljoprivredne komore.
Osim cijena, muče ih i kvote. Poznati baranjski voćar za obradu 30 hektara smije potrošiti 10.000 litara plavog dizela.
- Ja sam prisiljen da moram kupiti otprilike 1000 do 4000 litara eurodiesela jer jednostavno nemam tu količinu i sad uzmite današnju cijenu - 12 kuna i nešto, 4000 litara je 5000 kuna, ističe Ivan Bašić, voćar iz Čeminca.
Uz to, plavog dizela nema na svim benzinskim postajama.
- Mislim da bi Vlada trebala razmisliti o većem sniženju cijena i izbacivanju plavog dizela, odnosno distribuciji eurodizela po uvjetima plavog dizela svim poljoprivrednicima, kaže Brlošić.
No cijena goriva kap je u moru problema koji ih muče u ovoj teškoj i neizvjesnoj godini.
- Sjemenska roba je otišla gore, otrovi su otišli gore, gnojivo se ne zna puna cijena ovog momenta koliko će ono biti jer opet zavisi od Ukrajine puno toga, od Rusije i ako toga ne bude u redu, ja ni ne znam da li je u nebu kraj, kaže Stanko Zdravčević iz Zajednice Udruga seljaka Slavonije i Baranje.
Bit će to, uz sušu i cijenu plavog dizela, najvažnije teme sastanka predstavnika poljoprivrednika s ministricom poljoprivrede i premijerom koji bi se do kraja mjeseca trebao održati u Slavoniji.
Sve iznad 5 kuna je neisplativo i neprihvatljivo, kažu i ribari.
- Čim poskupi gorivo, poskupi ulje i gotovi svi segmenti koji mi trošimo, a cijena ribe je minimalno porasla na veletržnici, izjavio je za Dnevnik HTV-a istarski koćar Neven Lorencin.
Dolazi jesen, ona je nama najbolji period ulova, ali s ovim troškovima zarade su nam gotovo nikakve. Izlazit ćemo van, nekako moramo preživjeti, ali zarada je nikakva. Nadamo se da će cijena još pasti, poručio je Lorencin.