Glavni cilj Optima grupe je završetak i modernizacija svih kapaciteta proizvodnje Rafinerije nafte u Bosanskom Brodu te puštanje nove linije u rad kako bi se postigao kapacitet prerade nafte od tri miliona tona godišnje. Osim toga, žele postići da svi proizvodi budu u skladu s najstrožijim zahtjevima koji se tiču ekologije, kako bi mogli plasirati proizvode u cijelom svijetu. Naravno, žele održati i kvalitet proizvoda koje posjeduje Rafinerija ulja Modriča. U skladu s tim, planirano je da u Rafineriju nafte do 2015. bude uloženo blizu 530 miliona eura. Potpuni kvalitet proizvoda u Rafineriji nafte trebao bi biti dostignut do 2013., dok bi u preostale dvije godine investicije vrijedne skoro 200 miliona eura išle u razvoj maloprodaje. Trenutno imaju samo jednu benzinsku pumpu u Federaciji BiH. Žele ojačati poziciju u FBiH, ali i zemljama u regionu, čime će se još više približiti domaćim i potrošačima u državama regiona.
Zamjenik direktora Optima grupe Slavko Šćepanović kaže za "Avaz" da je glavni cilj ove kompanije završetak i modernizacija svih kapaciteta proizvodnje Rafinerije nafte u Bosanskom Brodu te puštanje nove linije u rad kako bi se postigao kapacitet prerade nafte od tri miliona tona godišnje.
Odličan rezultat
- Osim toga, želimo postići da svi naši proizvodi budu u skladu s najstrožijim zahtjevima koji se tiču ekologije, kako bismo mogli plasirati proizvode u cijelom svijetu. Naravno, želimo održati i kvalitet proizvoda koje posjeduje Rafinerija ulja Modriča - kaže Šćepanović.
U skladu s tim, planirano je da u Rafineriju nafte do 2015. bude uloženo blizu 530 miliona eura. Prema Šćepanovićevim riječima, potpuni kvalitet proizvoda u Rafineriji nafte trebao bi biti dostignut do 2013., dok bi u preostale dvije godine investicije vrijedne skoro 200 miliona eura išle u razvoj maloprodaje.
- Trenutno imamo samo jednu benzinsku pumpu u Federaciji BiH. Želimo ojačati poziciju u FBiH, ali i zemljama u regionu, čime ćemo se još više približiti domaćim i potrošačima u državama regiona - kaže Šćepanović.
Potrošnja naftnih derivata iz jedine bh. rafinerije lani je povećana za 20 posto, što je, prema riječima Šćepanovića, odličan rezultat, jer se, osim potrošnje domaćeg proizvoda, znatno smanjuje i vanjskotrgovinski deficit BiH. Lani je na tržišta Austrije, Slovenije, Hrvatske, Srbije, Crne Gore i Kosova plasirano skoro 250.000 tona, dok je na domaće otišlo 650.000 tona naftnih derivata.
Dobra saradnja
Šćepanović kaže da Optima grupa sarađuje sa skoro svim velikim distributerima naftnih derivata u BiH koji kupuju dizelsko gorivo, dok je mali problem s benzinima, koji još ne zadovoljavaju sve potrebne standarde kada je u pitanju zaštita okoliša.
- Benzini kod nas još ne ispunjavaju sve potrebne standarde. Olova u benzinu imamo čak i manje od propisane količine, dok benzena imamo više i na osnovu toga stvorena je fama da gorivo nije kvalitetno, što nije tačno - ističe Šćepanović.
Neravnopravan položaj
Šćepanović kaže da Hrvatska u BiH izvozi gorivo određenog kvaliteta, a isti takav kvalitet mi ne možemo izvoziti u Hrvatsku. Slična je situacija i sa Srbijom, gdje postoji zabrana uvoza goriva koje nema standard "euro 5".
- BiH nema puni reciprocitet, tako da sada imamo situaciju da neke zemlje izvoze gorivo u našu zemlju, a takva ista goriva ne mogu prodavati u svojoj državi. Smatram da bi trebalo promijeniti zakonsku regulativu, odnosno da se tržište uredi na takav način da se samo goriva približno istog kvaliteta mogu izvoziti, odnosno uvoziti u zemlje učesnice trgovine - kaže Šćepanović.