Dokle su stigli pregovori između "Comsara" i "Gas-RES-a"

Bez autora
Feb 18 2025

Preduzeće za gasne projekte "Gas-RES" uveliko vodi pregovore sa kompanijom "Comsar Energy Group Limited" o preuzimanju koncesije za ležište kopa "Ugljevik - Istok 2" u sklopu Rudnika i Termoelektrane (RiTE) Ugljevik, ali do sada javnost nije imala nikakav uvid u to dokle se stiglo u tom poslu, niti koliko ruski biznismen Rašid Serdarov tačno potražuje za prodaju koncesije.

Prema pisanju medija, vrijednost koncesije je između 200 i 300 miliona maraka.

Naime, prvobitna informacija bila je da Serdarov, koji je koncesiju dobio davne 2011. godine, traži oko 100 miliona KM da je proda Srpskoj.

Međutim, cijena je od tada "skočila" trostruko. Prvo se pisalo da Serdarov traži 234 miliona KM za povrat prava na eksploataciju uglja, da bi ubrzo javnošću protutnjala informacija da je novi iznos 300 miliona maraka.

Šta je sve od ovoga tačno, znaju najbolje u "Gas-RES-u", kome je Vlada RS u januaru 2025. godine dodijelila vođenje pregovora o preuzimanju koncesije.

Iz Vlade Srpske saopštili su tada da daju rok od 15 dana da se ovo pitanje riješi, ali je rok probijen, a bar zasad, nemamo apsolutno ništa što bi moglo da znači da je stvar pomjerena sa mrtve tačke.

Ni na jedno pitanje koje nas je interesovalo nismo mogli dobiti odgovor iz "Gas-RES-a", jer se Nikica Vranješ, direktor preduzeća, do zaključenja ovog broja "Nezavisnih novina" nije javljao na naše pozive, niti je odgovarao na poruke.

"Dokle ste stigli u pregovorima, na koji način će se obezbijediti novac za otkup koncesije, koliko RiTE Ugljevik mogu da rade bez eksploatacionog polja 'Ugljevik - Istok 2'", pitanja su na koja nismo dobili odgovor ni iz Ministarstva energetike i rudarstva RS.

Ništa nam nije otkrio ni Diko Cvijetinović, v.d. direktora RiTE Ugljevik.

"Pregovori su u toku i u ovom trenutku ne mogu ništa više reći", naveo je on.

Pored toga, tvrdi da nikada i nigdje nije zvanično obaviješten da Serdarov za koncesiju traži 300 miliona KM.

"Nikakav zvanični dokument nisam dobio da je cijena otišla na 300 miliona. To su više medijski napisi i spekulacije i stvarno ne mogu da ih komentarišem", rekao je on.

Cvijetinović takođe nije mogao da komentariše ni jedno mnogo važnije pitanje, a to je: Koliko RiTE Ugljevik uopšte mogu da rade bez eksploatacionog polja "Ugljevik - Istok 2"?

"Ne mogu vam sada na to pitanje odgovoriti", poručio je Cvijetinović "Nezavisnim".

Podsjetimo, zaposleni u RiTE Ugljevik više puta digli su svoj glas zbog činjenice da je u prošloj godini preduzeće ispadalo sa mreže, odnosno prestajalo sa radom.

Osim što su im kasnile plate i doprinosi, radnici su revoltom na ulici tražili da preduzeće vrati spornu koncesiju koja je data Serdarovu, te da bez nje Termoelektrana ne može raditi, jer uglja više nema.

Vlada RS je tada reagovala, isplatila im je platu, jer to preduzeće nije moglo, te im je dala obećanje da će "Ugljevik - Istok 2" biti vraćen.

U to radnici još vjeruju. Ali nadaju se što skorije. U suprotnom…

"Bez ulaska u 'Istok 2' nema stabilne proizvodnje. Mi imamo obećanja da će se to u narednom periodu vratiti RiTE Ugljeviku kako bismo imali nesmetan rad TE", poručio je Boban Benović, predsjednik Sindikalne organizacije RiTE Ugljevik.

Neke od informacija po ovom pitanju govore da se "Comsar" posljednjim aneksima ugovora koje je potpisao sa Vladom RS zaštitio od mogućnosti da Srpska jednostrano raskine ugovor ukoliko on ne ispunjava svoje obaveze, te da bi eventualno pokretanje spora Republiku Srpsku koštalo i milijardu maraka.

No, Mlađen Mandić, bivši pravobranilac BiH, te neko ko je radio na slučaju "Ugljevik" i ranije, tvrdi sasvim drugačije.

"Ne postoji nijedan ugovor na svijetu koji se ne može raskinuti ako jedna ili nijedna od strana ne izvrši svoje obaveze. Ako Serdarov nije izvršio obaveze koje su ga ugovorom obavezale, Republika Srpska ima pravo da jednostrano raskine ugovor, bez ikakvih posljedica. Jer, nije napravio Blok TE kako se obavezao, samim tim nije izvršio obaveze i Srpska nije dužna ništa", poručuje Mandić.

Ističe da, ukoliko je u spornom ugovoru zaista napravljen član kojim se isključuje mogućnost jednostranog raskida ugovora, to je protivzakonito.

"A to što ima klauzula da u slučaju ili vjerovatno pretpostavljam nesporazuma ili nečeg drugog, pa da je nadležna arbitražna komisija u Vašingtonu, to nema veze. Dakle, ili neko ne zna pravo ili se pravi blesav. Mislim da u ovom slučaju i vlast i Ministarstvo govore neistine, da ne kažem lažu. U ovoj situaciji, da sam ja pravobranilac, ja bih raskinuo ugovor", navodi Mandić za "Nezavisne novine".

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik