Četiri kompanije naftne industrije Republike Srpske, čiji je većinski vlasnik ruska kompanija Njeftgazinkor, obilježile su dvije godine uspješnog rada ovog najvećeg stranog investitora u RS-u. Ovi kapaciteti predstavljaju energetsku sigurnost RS-a i BiH, a jedna od pretpristupnih obaveza svake buduće članice Evropske unije je da ima 90-dnevne zalihe derivata, koje se bez ovih kapaciteta ne bi mogle ostvariti. Prve dvije godine obilježio je uspješan rad, a u tom periodu industrijska proizvodnja u RS-u rasla je 19 posto. Plan je da se dostigne godišnji nivo prerade 3,5 miliona tona naftnih derivata. Pored tržišta RS-a i BiH, krovna kompanija Zarubežnjeft planira izlazak na tržišta zemalja koje graniče s BiH, a sada su joj dva glavna projekta vađenje nafte u Rusiji i prerada nafte u BiH. Ispunjavaju sve preuzete obaveze. Do sada su uložili oko 400 miliona eura, a do 2015. godine uložit će oko 700 miliona eura, od čega najviše u Bosanski Brod, kako bi dobili modernu fabriku sa svim ekološkim i standardima bezbjednosti rada, kao i sa proizvodnjom EURO 6 goriva.
Četiri kompanije naftne industrije Republike Srpske, čiji je većinski vlasnik ruska kompanija Njeftgazinkor, obilježile su dvije godine uspješnog rada ovog najvećeg stranog investitora u RS-u.
Ministar industrije, energetike i rudarstva RS-a Slobodan Puhalac izjavio je da ovi kapaciteti predstavljaju energetsku sigurnost RS-a i BiH, naglašavajući da je jedna od pretpristupnih obaveza svake buduće članice Evropske unije da ima 90-dnevne zalihe derivata, koje se bez ovih kapaciteta ne bi mogle ostvariti. On je ocijenio da je prve dvije godine obilježio uspješan rad, da je u tom periodu industrijska proizvodnja u RS-u rasla 19 posto i da je plan da se dostigne godišnji nivo prerade 3,5 miliona tona naftnih derivata.
Dva projekta
Direktor Njeftegazinkora Jurij Leonidovič Smirnov rekao je da, pored tržišta RS-a i BiH, krovna kompanija Zarubežnjeft planira izlazak na tržišta zemalja koje graniče s BiH, a da su joj sada dva glavna projekta vađenje nafte u Rusiji i prerada nafte u BiH.
- Ispunjavamo sve preuzete obaveze. Do sada smo uložili oko 400 miliona eura, a do 2015. godine uložit ćemo oko 700 miliona eura, od čega najviše u Bosanski Brod, kako bismo dobili modernu fabriku sa svim ekološkim i standardima bezbjednosti rada, kao i sa proizvodnjom EURO 6 goriva, kazao je on.
Direktor Optima grupe Jurij Nikolajevič Belov rekao je da je formiran stručan, uspješan i snažan tim profesionalaca i da se i time utire put na evropsko tržište.
- Za godinu brandirali smo Nestro znak i više niko ne pita kakav je to kamiličin cvijet i ko stoji iza toga, dodao je on.