Pljevlja će u narednih 6 mjeseci dobiti novi sistem grijanja. To je saopšteno na konferenciji za novinare u Vladi, nakon što je potpisan Ugovor za finansiranje tog sistema. Novcem iz kreditnog aranžmana sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj, platiće se novi sistem grijanja u Pljevljima, baziran na biomasi. To će doprinijeti očuvanju životne sredine i poboljšanju uslova života tamošnjeg stanovništva. Smatra se da će ovaj projekat pružiti kvalitetnu podršku rješavanju problema zagađenja, koji predstavlja značajno pitanje u Pljevljima, da će smanjiti gubitke u distribuciji toplotne energije, a u budućnosti i same troškove električne energije. Novac bi trebalo da bude na raspolaganju – za pola godine, kada se potpišu ostali ugovori sa Opštinom Pljevlja o podršci projektu, o implementaciji projektu i ugovor o nabavci toplote, bilo sa Vektra Jakić kompanijom ili nekom drugom. TE Pljevlja nije bila zainteresovana da obezbjeđuje toplolotu, jer bi se time smanjila njihova proizvodnja i izgubila određena električna energija. Takođe bi taj projekat bio značajno skuplji jer se ona nalazi nekih 2,5 kilometara dalje od Vektre Jaklić.
Pljevlja će u narednih 6 mjeseci dobiti novi sistem grijanja. To je saopšteno na konferenciji za novinare u Vladi, nakon što je potpisan Ugovor za finansiranje tog sistema.
Novcem iz kreditnog aranžmana sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj, platiće se novi sistem grijanja u Pljevljima, baziran na biomasi.
To će, očekuje, ministar finansija Milorad Katnić, doprinijeti očuvanju životne sredine i poboljšanju uslova života tamošnjeg stanovništva:
«Smatramo da će ovaj projekat pružiti kvalitetnu podršku rješavanju problema zagađenja, koji predstavlja značajno pitanje u Pljevljima, da će smanjiti gubitke u distribuciji toplotne energije, a u budućnosti, nadamo se i same troškove električne energije.»
Predstavnik kancelarije Evropske banke za obnovu i razvoj za Crnu Goru, Rade Ralević, kaže da bi novac trebalo da bude na raspolaganju – za pola godine:
«Kada se potpišu ostali ugovori sa Opštinom Pljevlja o podršci projektu, o implementaciji projektu i ugovor o nabavci toplote, bilo sa Vektra Jakić kompanijom ili nekom drugom.»
TE Pljevlja nije bila zainteresovana da obezbjeđuje toplolotu - dodaje Ralević:
«Jer bi se time smanjila njihova proizvodnja i izgubila određena električna energija. Takođe bi taj projekat bio značajno skuplji jer se ona nalazi nekih 2,5 kilometara dalje od Vektre Jaklić. I još nešto, projekat bi bio zasnovan na uglju, a ne na biomasi, pa ne bismo mogli da obezbijedimo grantove.»
Da će to biti važan korak za građane Pljevalja saglasan je i šef kancelarije EBRD-a za Crnu Goru Đulijo Moreno:
«To će biti pozitivna, korisna kombinacija obnovljive energije i načina grijanja jednog veoma značajnog grada u Crnoj Gori.»
Kredit vrijedi 4 miliona eura. Očekuje se da kapitalne investicije projekta budu kofinansirane grantom od 2,5 miliona eura, koji će biti obezbijeđen iz EU Investicionog Fonda za Zapadni Balkan.