U izgradnju novih postrojenja „Elektrodistribucija Beograd” planirala je da do kraja godine uloži milijardu dinara. Za razliku od nekih ranijih perioda, trafoi u prestonici niču takvom brzinom da će, kako najavljuju, ta suma biti premašena. Samo u prva tri meseca ove godine u investicionu gradnju preduzeće je uložilo 330 miliona dinara. Do kraja 2011. godine glavni grad biće bogatiji za najmanje stotinu trafo stanica, pa će i žitelji Altine, Plavih horizonata, Kaluđerice i ostalih rubnih naselja biti pošteđeni restrikcija i čestih kvarova koji su dovodili do višednevnih prekida u snabdevanju strujom. Iako postrojenja niču brže nego ikad, još nije moguće pratiti tempo kojim se grad širi. Godinama gradska vlast nije shvatala da su problemi EDB-a, iako republičkog preduzeća, ujedno i problemi svih Beograđana...
U izgradnju novih postrojenja „Elektrodistribucija Beograd” planirala je da do kraja godine uloži milijardu dinara. Za razliku od nekih ranijih perioda, trafoi u prestonici niču takvom brzinom da će, kako najavljuju, ta suma biti premašena.
Prema rečima Stevana Milićevića, direktora EDB-a, samo u prva tri meseca ove godine u investicionu gradnju preduzeće je uložilo 330 miliona dinara. Do kraja 2011. godine glavni grad biće bogatiji za najmanje stotinu trafo stanica, pa će i žitelji Altine, Plavih horizonata, Kaluđerice i ostalih rubnih naselja biti pošteđeni restrikcija i čestih kvarova koji su dovodili do višednevnih prekida u snabdevanju strujom.
Milićević naglašava da, iako postrojenja niču brže nego ikad, još nije moguće pratiti tempo kojim se grad širi.
– Godinama gradska vlast nije shvatala da su problemi EDB-a, iako republičkog preduzeća, ujedno i problemi svih Beograđana. To je tek uvideo gradonačelnik Đilas, pa je otklonjena višegodišnja prepreka zbog koje je bilo nemoguće graditi trafoe u naseljima koja nisu pokrivena planskim dokumentacijom. Gradsko veće je 2009. i 2010. usvojilo zaključak o interventnoj gradnji 145 elektroenergetskih objekata po skraćenoj proceduri, a ove godine je odobrena izgradnja još 204 objekta. Do 1. maja pušteno je u rad 150 novih trafo stanica, a sada radimo tehnički pregled još 25 trafoa. Paralelno se gradi 46 novih trafo stanica – ističe Milićević, podsećajući da, iako su obarani zimski rekordi u potrošnji struje, poslednje tri godine nije bilo restrikcija.
Kako objašnjava, u poslednjem periodu planove im malo remete privrednici koji su se „olenjili” što se plaćanja dugovanja za struju tiče, pa najavljuje da će pooštriti kontrole i isključenja dužnika.
Lane je EDB za postavljanje 100 novih trafoa i 120 kilometra različitih vodova utrošio 1,2 milijarde dinara, što je 20 odsto više od planiranog. Za postavljanje niskonaponske trafo stanice radnicima ove firme potrebno je 15 dana, dok gradnja srednjenaponskog postrojenja, kakvo je nedavno niklo u zemunskom naselju Novi grad, traje oko godinu dana.