Hrvatske tvrtke, jedinice lokalne i regionalne samouprave i javne ustanove mogu se prijaviti na natječaj za program Europske unije "Inteligentna energija u Europi", u sklopu kojeg je ove godine za bespovratno sufinanciranje energetskih projekata predviđeno 67 milijuna eura. Taj je program utemeljen radi razvoja netehnoloških akcija na području energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije. Osnovni mu je cilj podržati održivi rast u energetici, osigurati stalnu opskrbe energijom, te postići konkurentnost energetskog sektora u EU i bolju zaštitu okoliša. Taj program čini jednu od komponenti Okvirnog programa za konkurentnost i inovacije, a provodi ga Izvršna agencija za konkurentnost i inovacije, uz suradnju i nadzor Opće uprave za promet i energetiku Europske unije, objašnjavaju u Savezu za energetiku Zagreba. Iz proračuna će se bespovratno sufinancirati najviše 75 posto ukupnih troškova projekta. Projekti mogu trajati do tri godine te moraju uključivati najmanje tri partnerske organizacije iz triju različitih zemalja članica programa (EU 27, Island, Norveška, Hrvatska, Lihtenštajn i Makedonija).
Hrvatske tvrtke, jedinice lokalne i regionalne samouprave i javne ustanove mogu se prijaviti na natječaj za program Europske unije "Inteligentna energija u Europi", u sklopu kojeg je ove godine za bespovratno sufinanciranje energetskih projekata predviđeno 67 milijuna eura.
Taj je program utemeljen radi razvoja netehnoloških akcija na području energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije. Osnovni mu je cilj podržati održivi rast u energetici, osigurati stalnu opskrbe energijom, te postići konkurentnost energetskog sektora u EU i bolju zaštitu okoliša. Taj program čini jednu od komponenti Okvirnog programa za konkurentnost i inovacije, a provodi ga Izvršna agencija za konkurentnost i inovacije, uz suradnju i nadzor Opće uprave za promet i energetiku Europske unije, objašnjavaju u Savezu za energetiku Zagreba.
Iz proračuna će se bespovratno sufinancirati najviše 75 posto ukupnih troškova projekta. Projekti mogu trajati do tri godine te moraju uključivati najmanje tri partnerske organizacije iz triju različitih zemalja članica programa (EU 27, Island, Norveška, Hrvatska, Lihtenštajn i Makedonija).
Programom se financiraju aktivnosti kao što su međunarodni prijenos iskustava, promicanje najbolje prakse, obrazovanje i osposobljavanje, jačanje i izgradnja institucionalnih kapaciteta, širenje informacija i jačanje svijesti, analize i pokazatelji za razvoj politike, stvaranje novih standarda i normi...
Od ukupno predviđenog novca, 15 milijuna eura namijenjeno je za projekte poboljšanja energetske učinkovitosti. Na primjer za aktivnosti koje povećavaju konkurentnost malih i srednjih trgovačkih društava kroz poticanje uštede energije, za aktivnosti koje pomažu transformaciji tržišta prema energetski učinkovitijim proizvodima i sustavima, te promjene u ponašanju potrošača kao i za aktivnosti koje će povećati transparentnost tržišta i povjerenje svih sudionika, razvoj tržišta energetskih usluga za male potrošače i osnaživanje kućanstava kako bi osigurala učinkovitost inteligentnih brojila.
Za projekte novih i obnovljivih izvora energije predviđeno je 11,5 milijuna eura. Poticat će se projekti koje pridonose povećanju udjela obnovljivih izvora energije u ukupnoj potrošnji te oni koje promiču povećanje proizvodnje i korištenje biomase, biotekućina i bioplina na energetskim tržištima.
Oko 12,5 milijuna eura predviđeno je za aktivnosti koje smanjuju potražnju za putovanjima automobilom i cestovnim prijevozom tereta, te promiču efikasnije oblike prijevoza kao i za djelatnosti koje pomažu u transformaciji tržišta prema energetski učinkovitijim vozilima podupiranjem i nadopunjavanjem novijeg zakonodavstva u tom području. Preostalih 27 milijuna eura predviđeno je za tzv. integrirane inicijative. U to se ubrajaju projekti energetski učinkovite javne potrošnje, tehničke podrške javnim tijelima za pripremu profitabilnih održivih energetskih programa, te projekti energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora u zgradarstvu.