Od 1. januara 2011. godine ukida se upotreba i distribucija benzina sa olovom, osnosno supera 98 na svim crnogorskim pumpama. Projekat ukidanja olovnih benzina je inicirao UNEP- program UN-a za životnu sredinu, koji sprovodi svjetsku kampanju za čistija goriva. Tom programu se pridružila i Crna Gora, a na za područje Balkana REC je glavni partner za taj projekat. Već imamo konkretni rezultat da Petrolbonus ne prodaje olovno gorivo na svojim pumpama. Korist projekta ukidanja olovnih goriva je velika. Olovni benzin prilikom sagorijevanja, u atmosferu ispušta mnogo štetnih čestica, pa je proizvodnja te vrsta goriva odavno zabranjena u EU. Olovo zagađuje vazduh i vodu, pa zdravstveno loše utiče na ljude, naročito trudnice kao i na biljni i životinjski svijet.
Od 1. januara 2011. godine ukida se upotreba i distribucija benzina sa olovom, osnosno supera 98 na svim crnogorskim pumpama, kazala je Portalu Analitika direktorica Regionalnog centra za životnu sredinu za oblast centralne i istočne Evrope (REC) Srna Sudar- Vilotić.
Projekat ukidanja olovnih benzina je inicirao UNEP- program UN-a za životnu sredinu, koji sprovodi svjetsku kampanju za čistija goriva.
- Tom programu se pridružila i Crna Gora, a na za područje Balkana REC je glavni partner za taj projekat. Već imamo konkretni rezultat da Petrolbonus ne prodaje olovno gorivo na svojim pumpama, rekla je Sudar-Vilotić.
Prema njenim riječima, korist projekta ukidanja olovnih goriva je velika.
- Olovni benzin prilikom sagorijevanja, u atmosferu ispušta mnogo štetnih čestica, pa je proizvodnja te vrsta goriva odavno zabranjena u EU. Olovo zagađuje vazduh i vodu, pa zdravstveno loše utiče na ljude, naročito trudnice kao i na biljni i životinjski svijet, ocijenila je Sudar-Vilotić.
Projekat je u saradnji sa REC-om implementiralo Ministarstvo ekonomije, a trebalo bi da počne da se primjenjuje od 1. januara naredne godine.
U Crnoj Gori olovni benzin troše stari automobili, kojih na našim putevima još ima, pa se vozači pitaju šta će po prestanku prodaje olovnog supera sipati u svoje rezervoare.
Stariji automobili mogu koristiti bezolovni: Portalu Analitika je iz servisa “Mijo” kazano da stari automobili bez katalizatora mogu slobodno da koriste bezolovni benzin, ali preporučuju odgovarajući oktanski kvalitet i sipanje aditiva.
- Auta koja troše olovni benzin mogu da rade na bezolovni, ali kod većine modela potrebno je dodati aditive za podizanje mazivnih svojstava. Ukoliko se ne dodaju aditivi, onda može doći do “sušenja” motora, kažu u servisu “Mijo”.
Stručnjaci pomenutim automobilima preporučuju bezolovni benzin sa 98 oktana, a ne onaj sa 95 koji se može naći na svim pumpama u Crnoj Gori. Procjenjuje se da u kod nas ima oko 10.000 automobila koji troše ovu vrstu goriva.
Ukoliko se vlasnici automobila koji troše super 98, odluče na ugradnju plina, onda će ih to koštati oko 250 eura.