Zaduženost stanovništva Republike Srpske nastavila je da raste, a samo je bankama, koje su tokom prošle godine ostvarile dobit u iznosu od 247 miliona KM, svaki građanin na kraju decembra dugovao blizu 3.000 maraka.
U najnovijem izvještaju o stanju u bankarskom sistemu, koji je objavila Agencija za bankarstvo RS, navedeno je da ukupni bruto krediti kod banaka iznose 6,7 milijardi KM i povećani su za 639 miliona KM ili 11 odsto u odnosu na kraj 2023. godine. Krediti pravnih lica iznosili su 3,4 milijarde KM, od čega se, stoji u izvještaju, 2,3 milijarde ili 68 odsto odnosi na kredite privatnim društvima.
- Krediti fizičkih lica iznose 3,3 milijarde KM, od čega se 2,2 milijarde KM ili 67 odsto odnosi na potrošačke kredite - saopšteno je iz Agencije.
Stopa NLP-a (udio neaktivnih kredita u ukupnim bruto kreditima) iznosi 3,7 odsto i na približnom je nivou kao i 2023. godine, dok stopa pokrivenosti nekvalitetnih kredita iznosi 72 odsto.
- Kada je u pitanju udio nekvalitetnih kredita u ukupnim bruto kreditima za fizička lica prihodujući krediti čine 97 odsto, dok nekvalitetni krediti čine tri odsto. S druge strane, kada je riječ o pravnim licima prihodujući krediti čine 95,6 odsto, a nekvalitetni 4,4 odsto - pokazuju podaci ove Agencije.
Posljednja analiza poslovanja pokazala je da bruto bilansna aktiva bankarskog sektora iznosi 11,2 milijarde KM i u odnosu na kraj 2023. godine veća je za 835 miliona KM ili osam odsto. Ostvarena neto dobit na nivou bankarskog sektora iznosi 247 miliona KM i za 31 odsto je veća u odnosu na uporedni period u 2023. godini.
- Ukupni depoziti na nivou bankarskog sektora iznose 8,4 milijarde KM i povećani su za 614 miliona ili osam odsto u odnosu na kraj 2023. godine. Depoziti pravnih lica iznose 3,3 milijarde KM od čega se 1,7 milijardi KM ili 52 odsto odnosi na depozite privatnih društava. Depoziti stanovništva iznose 5,1 milijardu KM, od čega se 2,7 milijardi ili 53 odsto odnosi na štednju fizičkih lica - pokazao je izvještaj.
Ekonomista Saša Stevanović istakao je za "Glas Srpske" da je rast profita banaka pokazatelj veće ekonomske aktivnosti, odnosno dobro vođenog i regulisanog sektora. Na uspjeh bankarskog sektora, prema njegovim riječima, utiče više faktora, između ostalog, privredni ambijent.
- Kada se desi povećanje plata ljudi više podižu kredite da bi zadovoljili neke svoje potrebe, jer znaju da će imati odakle vratiti novac - rekao je Stevanović.
Dodao je da rast kreditne aktivnosti očekuje i u narednom periodu imajući u vidu najave povećanja plata, penzija i ostalih dohodaka.
- Argument da je rast kreditne aktivnosti pokazatelj lošijeg životnog standarda pomalo odstupa od činjenice da društva gdje je veći životni standard Evropa, SAD imaju veće učešće tzv. privatnih dugova, kredita stanovništvu i privredi. Kada raste kreditna aktivnost vjerovatno rastu izgledi da će krediti moći biti vraćeni - istakao je Stevanović.
MKO
Mikrokreditne organizacije (MKO) iz RS tokom prošle godine zaradile su 52 miliona maraka, što je za 11 miliona više u odnosu na 2023. godinu.
Prema podacima navedenim u izvještaju Agencije za bankarstvo RS, ukupna bruto aktiva MKO na kraju decembra prošle godine iznosila je 733 miliona KM i ona je uvećana za 17 odsto ili 109 miliona KM u odnosu na kraj 2023. godine.