Nakon što su godinu dana otezali s ulaskom u konzorcij Adria LNG koji će na Krku graditi terminal za ukapljeni plin, Ina, HEP i Plinacro jučer su napokon odlučili ući u taj projekt. HEP i Plinacro u tom će konzorciju imati ukupno 11 posto te će zajedno osnovati tvrtku LNG Hrvatska. Prvo će s konzorcijem započeti pregovore o ulasku, a tvrtku će osnovati u hodu. Ina će pak samostalno ući u taj projekt u kojem će imati 14 posto, ali tek nakon što provede dubinsko snimanje. Dok je Ministarstvo gospodarstva vodio sada pritvoreni Damir Polančec, ideja je bila da sve tri tvrtke zajedno osnuju tvrtku LNG Hrvatska, ali kako Ina više nije hrvatska tvrtka, nego kompanija u većinskom mađarskom vlasništvu, to i nije baš imalo smisla. Adria LNG osnovan je 2007., a članovi tog društva su E.ON Ruhrgas, Total, OMV i Geoplin. Nedavno je taj projekt napustio RWE, a njegovih se 16,7 posto raspodijelilo na ostale članove.
Nakon što su godinu dana otezali s ulaskom u konzorcij Adria LNG koji će na Krku graditi terminal za ukapljeni plin, Ina, HEP i Plinacro jučer su napokon odlučili ući u taj projekt.
HEP i Plinacro u tom će konzorciju imati ukupno 11 posto te će zajedno osnovati tvrtku LNG Hrvatska. Prvo će s konzorcijem započeti pregovore o ulasku, a tvrtku će, kako doznajemo, osnovati u hodu.
Ina će pak samostalno ući u taj projekt u kojem će imati 14 posto, ali tek nakon što provede dubinsko snimanje. Dok je Ministarstvo gospodarstva vodio sada pritvoreni Damir Polančec, ideja je bila da sve tri tvrtke zajedno osnuju tvrtku LNG Hrvatska, ali kako Ina više nije hrvatska tvrtka, nego kompanija u većinskom mađarskom vlasništvu, to i nije baš imalo smisla. Adria LNG osnovan je 2007., a članovi tog društva su E.ON Ruhrgas, Total, OMV i Geoplin. Nedavno je taj projekt napustio RWE, a njegovih se 16,7 posto raspodijelilo na ostale članove.