Hrvatska dobiva još jedno podzemno skladište plina, u Grubišnom Polju

Bez autora
Jan 25 2024

Premijer Andrej Plenković u četvrtak je pustio u rad plinsku stanicu Podzemnog skladišta plina Grubišno Polje, označivši tako završetak prve faze izgradnje tog skladišta vrijednog oko 33 milijuna eura.

Strateški energetski projekt

Projekt podzemnog skladišta plina u Grubišnom Polju trebao bi biti gotov za tri do četiri godine kad se iscrpe dvije plinske bušotine na kojima će i nastati novo skladište, javila je Marijana Kranjec. Trenutno iz te dvije bušotine u sustav odlazi 275 tisuća kubičnih metara plina što čini oko 10 posto ukupne domaće plinske proizvodnje.

Strateški je to energetski projekt Hrvatske i uz LNG terminal na Krku podzemno skladište plina u Grubišnom Polju i proširenje plinskog sustava - Hrvatska postaje regionalnim plinskim čvorištem. Važno je to za cjelokupnu i pravodobnu opskrbu plinom potrošača ali i za razvoj gospodarstva, dodala je Kranjec. Grubišnom Polju znači i 15 radnih mjesta koja su otvorena, ali i rudna renta od oko 1,2 milijun eura koliko će u proračun doći ove godine.

Završena prva faze izgradnje Podzemnog skladišta plina

Stvoreni su uvjeti za dovršetak izgradnje podzemnog skladišta čija je ukupna investicijska vrijednost procijenjena na oko 70 milijuna eura.

Uz plinsku stanicu za pripremu pridobivenog plina za transport, izgrađeni su priključni plinovodi do plinskoga transportnog sustava odnosno Plinacrova magistralnog plinovoda Virovitica Kutina, kao i priključni čvor na tom plinovodu.

Iduće dvije do tri godine crpit će se plin iz okolnih bušotina te će se miješati s plinom iz transportnog sustava i distribuirati potrošačima. Tijekom tog razdoblja planira se proizvesti 150 milijuna prostornih metara prirodnog plina.

- Stigli smo na pola puta, jer današnjim puštanjem u rad novoizgrađene plinske stanice obilježavamo završetak prve faze izgradnje novog hrvatskog podzemnog skladišta plina. Pred nama su sada dvije do tri godine pridobivanja plina iz ležišta, tijekom kojih ćemo proizvesti oko 150 milijuna standardnih metara plina, rekao je Vlado Vlašić, direktor Podzemnog skladišta plina.

U probnoj eksploataciju postignuta je proizvodnja plina od 275 tisuća kubika na dan što na godišnjoj razini iznosi više od očekivanih 40 milijuna prostornih metara.

Projekt izgradnje drugog podzemnog skladišta plina u Grubišnom Polju, drugog u Hrvatskoj pored onoga u Okolima, odlukom Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja uvršten je na listu strateških investicijskih projekata Republike Hrvatske, i to kao energetski objekt iznimne važnosti za sigurnost opskrbe prirodnim plinom potrošača cijele Republike Hrvatske.

Podsjetio je na to ministar gospodarstva Damir Habijan te je dodao kako je projekt u Grubišnom polju važan i za otvaranje tržišne utakmice pa je najavio i planove za otvaranje plinske burze.

- Kako bi se zaokružila ova infrastrukturna inicijativa, važan je moment uprav skladište plina u Grubišnom Polju. Njegova fleksibilnost i usluge koje će davati na tržištu plina dodatni su element sigurnosti opskrbe i garant razvoja tržišta, rekao je Damir Habijan, ministar gospodarstva i održivog razvoja. 

Premijer Plenković naglasio je kako je projekt PSP Grubišno Polje važan energetski infrastrukturni zahvat. Taj projekt će doprinijeti energetskoj stabilnosti u Hrvatskoj, sigurnoj opskrbi prirodnim plinom gospodarstva i građana po priuštivim cijenama, rekao je.

Dometnuo je kako će PSP Grubišno Polje biti važno i u planovima povećanja kapaciteta LNG terminala s 2,9 na 6,1 milijardu prostornih metara plina na godinu.

Istaknuo je kako je Hrvatska osigurala 556 milijuna eura u programu RE-power za energetske projekte, a među njima planirana je i gradnja novih plinovoda.

- Uz prirodni plin tim će novim transportnim sustavom biti moguća i distribucija vodika čime se Hrvatska prilagođava skoroj budućnosti u kojoj će biti napuštena fosilna goriva. Tako ćemo osigurati energetsku neovisnost Hrvatske i zadržati ulogu važnog energetskog čvorišta, rekao je premijer.

Otvaranje plinske stanice i budućeg podzemnog skladišta plina u Grubišnom Polju važno je i za županiju i Grad Grubišno Polje. Gradonačelnik Grubišnog polja Zlatko Mađeruh to je ilustrirao podatkom kako je prošle godine Grubišno Polje od rudne rente uprihodovalo 500 tisuća eura, a ove godine u gradskom proračunu taj je prihod planiran na razini 1,2 milijuna eura.

PSP na jesen počinje s prvim aktivnostima u drugoj fazi projekta izgradnje podzemnog skladišta plina Grubišno Polje, koji će povećati skladišne kapacitete i bitno pridonijeti fleksibilnosti cijeloga hrvatskog plinskog sustava.

Bjelovar: Premijer Plenković obišao Regionalni centar kompetentnosti

Premijer Andrej Plenković obišao je u četvrtak Regionalni centar kompetentnosti u Bjelovaru te čestitao i zahvalio svima koji su pridonijeli tom projektu vrijednom 4,4 milijuna eura putem kojeg je dograđeno i opremljeno gotovo dvije tisuće četvornih metara te obrazovne ustanove.

Drago mi je što sam u jednom od četiri centra kompetentnosti za medicinske škole u Hrvatskoj. Čestitam svima koji su pridonijeli ovom uspješnom projektu, kao i svih 405 učenica i učenika ne samo iz Bjelovarsko-bilogorske županije nego i iz drugih krajeva Hrvatske koji su pokazali interes za struku. Siguran sam da će svi oni, s ovako kvalitetno opremljenim kabinetima koji imaju mogućnost simulacije kao da su već u ustanovama, biti vrlo uspješni, istaknuo je premijer Plenković.

Projekt je započeo u veljači 2019. godine, a većinski je financiran putem bespovratnih sredstva iz EU fondova u iznosu od gotovo četiri milijuna eura.

Preko puta postojeće zgrade Medicinske škole u sklopu projekta izgrađena je nova zgrada, a kabineti u obje zgrade opremljeni su najsuvremenijom opremom.

U prizemlju nove zgrade nalaze se hidroterapija, kineziterapija, elektroterapija i masaža, na drugom katu se nalaze kabineti za medicinsku biokemiju, mikrobiologiju, a tu je i novi dentalni laboratorij, dok se u staroj zgradi nalazi novoopremljeni farmaceutski laboratorij. U sklopu Medicinske škole sada se nalazi i simulacijski centar, jedini takav u Hrvatskoj, u kojem učenici uče na modelima svih starosnih dobi, od beba do starijih ljudi.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik