Investitori završe deo posla, pa shvate da više nemaju para

Bez autora
Jun 26 2011

U Srbiji je dosad iskorišćeno 10,1 milijardi kilovat sati godišnje, što je oko 51 odsto tehnički iskoristivog hidropotencijala. U 15 malih hidroelektrana ukupne instalisane snage oko 17,8 megavati godišnje se proizvede prosečno oko 53 miliona kilovat sati električne energije. Tehnički iskoristiv hidropotencijal u Srbiji iznosi oko 19,8 milijardi kilovat sati godišnje, i to 18 milijardi kilovat sati godišnje na objektima kapaciteta većeg od 10 MW, dok je oko 1,8 milijardi kilovat sati godišnje moguće dobiti izgradnjom više od 850 malih hidroelektrana. Rezultati u izgradnji hidroelektrana u Srbiji poslednje tri godine nisu dovoljni, i u tom smislu potrebno je da državna administracija i lokalne samouprave ubrzaju svoj rad kako bi se projekti izgradnje brže odvijali. Jedan od razloga za sporost projekata je i to što investitori završe jednu fazu, a onda shvate da više nemaju novca.

Investitori završe deo posla, pa shvate da više nemaju paraU Srbiji je dosad iskorišćeno 10,1 milijardi kilovat sati godišnje, što je oko 51 odsto tehnički iskoristivog hidropotencijala.

U 15 malih hidroelektrana ukupne instalisane snage oko 17,8 megavati godišnje se proizvede prosečno oko 53 miliona kilovat sati električne energije - izjavio je juče na okruglom stolu „Hidropotencijal kao zamajac razvoja“Aleksandar Jakovljević, direktor Sektora za strategiju i investicije EPS.

Prema njegovim rečima tehnički iskoristiv hidropotencijal u Srbiji iznosi oko 19,8 milijardi kilovat sati godišnje, i to 18 milijardi kilovat sati godišnje na objektima kapaciteta većeg od 10 MW, dok je oko 1,8 milijardi kilovat sati godišnje moguće dobiti izgradnjom više od 850 malih hidroelektrana.

- Rezultati u izgradnji hidroelektrana u Srbiji poslednje tri godine nisu dovoljni, i u tom smislu potrebno je da državna administracija i lokalne samouprave ubrzaju svoj rad kako bi se projekti izgradnje brže odvijali. Jedan od razloga za sporost projekata je i to što investitori završe jednu fazu, a onda shvate da više nemaju novca - istakao je Nikola Rajaković, predstavnik Ministarstva infrastrukture i energetike Srbije. Direktor Srbijavoda Nikola Marjanović je kazao da je iz medija saznao da se radi novi zakon o energetici i ukazao da je to jako loše.

- Energija se mora proizvoditi, to niko ne spori, ali ključni problem je nedostatak procedura - rekao je on dodavši da država treba da raspisuje koncesije.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik