Italija otkupljuje svu čistu energiju iz Srbije

Ministar infrastrukture Milutin Mrkonjić i italijanski ministar razvoja Paolo Romani potpisali su danas u Rimu sporazumom o energetskoj saradnji dve zemlje, kojim Vlada Italije garantuje da će otkupiti svu energiju iz obnovljivih izvora zajednički proizvedenu u Srbiji. Sporazumom je predviđeno da Vlada Italije otkupi električnu energiju iz obnovljivih izvora za 155 evra po megavat času, što je jedna od najviših cena u Evropi. Sporazum koji je potpisan u italijanskom ministarstvu ekonomskog razvoja omogućava da se sva proizvedena električna energija iz zajedničkih kapaciteta plasira na italijansko tržište po cenama koje su značajno veće nego u Srbiji. Taj sporazum će omogućiti EPS-u značajne finansijske dobitke, a građanima Srbije da ne plaćaju podsticajne tarife za proizvedenu obnovljivu energiju u Srbiji, što je inače praksa u svim zemljama Unije. To je samo jedan u nizu energetskih sporazuma Italije i Srbije kojim se zaokružuje uspešna saradnja dve zemlje u oblasti energetike, a primenjivaće se na otkup energije proizvedene u hidroelektranama na srednjem toku Drine i na Ibru koje će zajednički graditi Elektroprivreda Srbije i italijanska kompanija „"Seći energija".

Italija otkupljuje svu čistu energiju iz SrbijeMinistar infrastrukture Milutin Mrkonjić i italijanski ministar razvoja Paolo Romani potpisali su danas u Rimu sporazumom o energetskoj saradnji dve zemlje, kojim Vlada Italije garantuje da će otkupiti svu energiju iz obnovljivih izvora zajednički proizvedenu u Srbiji.

Sporazumom je predviđeno da Vlada Italije otkupi električnu energiju iz obnovljivih izvora za 155 evra po megavat času, što je jedna od najviših cena u Evropi.

Sporazum koji je potpisan u italijanskom ministarstvu ekonomskog razvoja omogućava da se sva proizvedena električna energija iz zajedničkih kapaciteta plasira na italijansko tržište po cenama koje su značajno veće nego u Srbiji.

Taj sporazum će omogućiti EPS-u značajne finansijske dobitke, a građanima Srbije da ne plaćaju podsticajne tarife za proizvedenu obnovljivu energiju u Srbiji, što je inače praksa u svim zemljama Unije.

To je samo jedan u nizu energetskih sporazuma Italije i Srbije kojim se zaokružuje uspešna saradnja dve zemlje u oblasti energetike, a primenjivaće se na otkup energije proizvedene u hidroelektranama na srednjem toku Drine i na Ibru koje će zajednički graditi Elektroprivreda Srbije i italijanska kompanija „"Seći energija".

Vrednost te direktne investicije prevazilazi milijardu evra, a čista struja koja se iz tih izvora proizvede prevoziće se preko Srbije i Crne Gore, pa podvodnim kablom Bar - Bari u Jadranskom moru - do Italije.

Na tom energetskom projektu, prema očekivanjima Ministarstva energetike, već u prvoj fazi uposliće se više od 500 ljudi.

Takođe, realizacijom te investicije Srbija će, prema očekivanju delegacije koja predstavlja zemlju u Rimu, izbiti na prvo mesto u regionu po instalisanim kapacitetima „čiste energije".

U srpskoj delegaciji osim Mrkonjića su i savetnik premijera za energetiku Petar Škundrić, državni sekretar u Ministarstvu energetike Dušan Mrakić i generalni direktor EPS-a Dragomir Marković.

Italija ulaže dve milijarde u energetiku Srbije

Mrkonjić je izjavio jeda će Italija uložiti najmanje dve milijarde evra u energetski sektor Srbije i to kroz samo dve investicije koje su italijanske kompanije dogovorile u saradnji sa Elektroprivredom Srbije.

Mrkonjić je izjavio da je očigledno da Srbija ima veliku perspektivu u oblasti energetike.

"Tvrdim da je energetika naša najveća šansa", kazao je Mrkonjić Tanjugu.

On je pojasnio da je u italijanskom Ministarstvu ekonomskog razvoja potpisan sporazum Italije i Srbije kojim se italijanska vlada obavezuje da otkupi svu energiju proizvedenu iz obnovljivih izvora u hidroelektranama koje će zajednički graditi EPS i italijanska kompanija "Seći energija”

Kako je dodao, sporazumom se definiše nekoliko osnovnih stvari, a pre svega, cena od 155 evra po megavatu za energiju proizvedenu iz zajedničkih izvora, koja je jedna od najboljih u Evropi.

"Svaka zajednički urađena hidroelektrana imaće taj značaj da sva struje ide u Italiju i to je posao od milijardu evra, a pre svega za mašinsku i elektromašinsku industriju. Očekujemo da će te industrije živnuti", dodao je ministar.

Govoreći o drugom velikom projektu, takođe vrednom milijardu evra, Mrkonjić je istakao da EPS i italijanska kompanija "Edison" formiraju zajedničko preduzeće za izgradnju nove termoelektrane u Kolubari.

"Kada se sve sabere očigledno da Srbija ima veliku perspektivu u oblasti energetike i ja i dalje tvrdim da je upravo energetika naša najveća šansa", istakao je Mrkonjić.

Po njegovim rečima, građani Srbije i država će od saradnje sa Italijom imati višestruku korist, koja se odnosi na povećanje sredstava koji će ići u budžet, smanjenje troškova građana u korišćenju električne energije, ali i zapošljavanju.

"Što je najvažnije projekat će dovesti do zapošljavanja čitavog niza ljudi na ovim razvojnim projektima. Ne treba zaboraviti da samo razvojni projekti zapošljavaju", podvukao je ministar.

On je dodao i da prve rezultate sporazuma potpisanog u Rimu, očekuje već do kraja godine.

Očekujem da ćemo početkom iduće godine već imati nekoliko otvorenih gradilišta i da će Srbija ponovo biti veliko gradilište baš u energetici, kazao je Mrkonjić.

Od sporazuma sa Italijom korist za budžet i nova radna mesta

Savetnik premijera za energetiku Petar Škundrić izjavio je danas da je Sporazum o energetskoj saradnji Srbije i Italije koji je danas potpisan u Rimu jedan od najvažnijih razvojnih projekata u Srbiji.

Škundrić je u izjavi Tanjugu, nakon potpisivanja sporazuma kojim se Vlada Italije obavezala da otkupi svu “čistu energiju” proizvedenu u hidroelektranama koje će na srednjoj Drini i Ibru graditi EPS i italijanska kompanija "Seći energija", istakao da je Srbija jedina zemlja koja ima takav sporazum potpisan sa nekom članicom EU.

On je naglasio da će zahvaljujući ovom projektu EPS imati tri i po puta veću zaradu nego da je sam gradio hidroelektrane i to sa upola manjim ulaganjem, a da će punjenje budžeta Republike Srbije po ovom osnovu biti sedam puta veće.

"Punjenje budžeta će biti sedam puta veće po ovoj osnovi jer je cena (od 155 evra za megavat čas koju će Italija platiti) sedam i po puta veća nego u elektroprivredi Srbije", rekao je savetnik premijera.

Prema njegovim rečima, projekat će se najdirektnije odraziti i na stvaranje povoljnijeg privrednog ambijenta u zemlji, a posebno na lokalnom nivou jer će "zaposliti ljude koji u području Raške ili srednje Drine, a koji su danas bez posla".

"Ovaj sporazum omogućuje najprofitabilnije sporazume u oblasti elektroenergetike, ne samo u Srbiji nego i u celoj Evropi. Sigurno je da će zaposliti nekoliko stotina radnika samo na potezu reke Ibar, a ako uzmemo sve projekte biće više od hiljadu novih radnih mesta, dok će indirektno biti upošljeno na hiljade radnika u različitim sektorima", rekao je Škundrić.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik