I posle 110 godina Hidroeletrana na Đetinji u Užicu još uvek proizvodi struju. Srbija ima plan povećanja proizvodnje struje iz obnovljivih izvora. Hidroeletrana na Đetinji u Užicu počela je da radi 20. jula, pre 110 godina. Danas je turističa atrakcija i još proizvodi struju. Povodom jubileja, stare eletrane, na Mećavniku se održava Međunarodna konferencija o obnovljivim izvorima energije. Bez energije nema razvoja zemlje i Srbija ima plan povećanja proizvodnje struje iz obnovljivih izvora. Hidroeletrana na Đetinji je prva eletrična cetrala po Teslinim pricipima izgrađena u Evropi, a druga u svetu, posle Nijagare. Tu je i "Simens" prvi i jedini put na svojoj opremi ispisao naziv kompanije na ćirilici. Radi očuvanja životne sredine, u narednih sedam godina, Vlada je planiranla veće koriščćenje energije, vetra, sunca, biomase, a posebno hidropotencijala zemlje.
I posle 110 godina Hidroeletrana na Đetinji u Užicu još uvek proizvodi struju.
Srbija ima plan povećanja proizvodnje struje iz obnovljivih izvora, rekao ministar energetike Petar Škundrić.
Hidroeletrana na Đetinji u Užicu počela je da radi 20. jula, pre 110 godina. Danas je turističa atrakcija i još proizvodi struju.
Povodom jubileja, stare eletrane, na Mećavniku se održava Međunarodna konferencija o obnovljivim izvorima energije.
Ministar energetike pručuje da bez energije nema razvoja zemlje i da Srbija ima plan povećanja proizvodnje struje iz obnovljivih izvora.
Hidroeletrana na Đetinji je prva eletrična cetrala po Teslinim pricipima izgrađena u Evropi, a druga u svetu, posle Nijagare. Tu je i "Simens" prvi i jedini put na svojoj opremi ispisao naziv kompanije na ćirilici.
Radi očuvanja životne sredine, u narednih sedam godina, Vlada je planiranla veće koriščćenje energije, vetra, sunca, biomase, a posebno hidropotencijala zemlje.
"Srbija je na tom planu izdala dovoljan broj energetskih dozvola za novi investicioni ciklus, trenutno u nivou od preko 500 miliona evra, ukoliko bi se odmah izgradili oni kapaciteti na rekama, za koje su energetske dozvole date", rekao je ministar energetike Petar Škundrić.
Iz Evropske unije najavljuju da će i dalje pomagati srpsku energetiku, a već je investirano pola milijarde evra. Evropa se, kako ističu zvaničnici iz Brisela bori, da odredi ko može da bude zaštićeni potrošač energenata, a istovremeno da zaštiti prirodu.
"Srbija ima više šansi, u odnosu na druge zemalje da koristi čiste tehnologije i ima najviše energije iz obnovljivih izvora, mnogo više nego, recimo, Češka. Sve zemlje regiona planiraju čvrće povezivanje dalekovodima i veću proizvodnju zelenih kilovata", rekao je Miroslav Ransdorf iz Parlamenta EU.
Prema rečima ministra energetike Republike Srpske Slobodana Puhalca, dve trećine hidropotencijala je spremno za investiranje.
"Prvi prioritet biće projekat Gornje Drine, naslonjen na Drinu i Sutjesku. Inače Drina je spojni element Srbije i Republike Srpske i sve što budemo radili biće vezano za Srbiju", rekao je Puhalac.
Nije slučajno i što se Međunarodna konferencija o obnovljivim izvorima energije održava baš na Mokroj Gori jer je to i rodno mesto inženjera Aćima Stevovića, koji je projektovao hidroeletranu na Đetinji.
I Emir Kusturica je pokrenuo projekat za gradnju nove mini hidrocentrale.
Na konfereciji će biti predstavljeni projekti većeg korišćenja obnovljivih izvora energije u Srbiji, ali i načini i izvori finasiranja jer je to problem ne samo u Srbiji već i čitavom regionu.