Južni tok kreće iz Srbije

Bez autora
Dec 12 2010

Generalni direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović najavio je danas da bi gradnja kopnenog dela gasovoda "Južni tok" mogla prvo započeti u Srbiji i to krajem 2012. godine, ukoliko sve bude išlo planiranim tokom. Izgradnja gasovoda "Južni tok" kroz Srbiju koštaće više od milijardu evra i ruska strana konačnu investicionu odluku trebalo bi da donese do polovine sledeće godine. Prema studiji izvodljivosti za deo gasovoda "Južni tok" kroz Srbiju, koja je završena krajem novembra i dostavljena "Gaspromu", kapacitet tog gasovoda kroz našu zemlju iznosiće od 36 do 41 milijardu metara kubnih gasa godišnje. Dužina trase gasovoda "Južni tok" kroz Srbiju iznosiće 470 kilometara, prema sadašnjem planu, a konačna dužina biće poznata posle završetka generalnog i idejnog projekta. Planirano je da "Južni tok" u Srbiju uđe kod Zaječara, sa izlazom kod Subotice, a predviđena su i odvajanja za Republiku Srpsku, Bosnu i Hercegovinu i Hrvatsku. Srbija je prva od svih zemalja kroz koje treba da prođe "Južni tok" formirala zajedničko preduzeće i uradila je studiju izvodljivosti za deonicu tog gasovoda kroz našu zemlju.

Južni tok kreće iz SrbijeGeneralni direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović najavio je danas da bi gradnja kopnenog dela gasovoda "Južni tok" mogla prvo započeti u Srbiji i to krajem 2012. godine, ukoliko sve bude išlo planiranim tokom.

Bajatović je u izjavi za Tanjug rekao da će izgradnja gasovoda "Južni tok" kroz Srbiju koštati više od milijardu evra i da bi ruska strana konačnu investicionu odluku trebalo da donese do polovine sledeće godine.

On je naveo da će, prema studiji izvodljivosti za deo gasovoda "Južni tok" kroz Srbiju, koja je završena krajem novembra i dostavljena "Gaspromu", kapacitet tog gasovoda kroz našu zemlju iznositi od 36 do 41 milijardu metara kubnih gasa godišnje.

Dužina trase gasovoda "Južni tok" kroz Srbiju iznosiće 470 kilometara, prema sadašnjem planu, a konačna dužina biće poznata posle završetka generalnog i idejnog projekta, rekao je Bajatović.

On je ponovio da je planirano da "Južni tok" u Srbiju uđe kod Zaječara, sa izlazom kod Subotice, a predviđena su i odvajanja za Republiku Srpsku, Bosnu i Hercegovinu i Hrvatsku.

Generalni direktor "Srbijagasa" je naglasio da je Srbija prva od svih zemalja kroz koje treba da prođe "Južni tok" formirala zajedničko preduzeće i uradila studiju izvodljivosti za deonicu tog gasovoda kroz našu zemlju.

Posle završetka studije izvodljivosti za "Južni tok" radiće se na rešavanju imovinsko-pravnih pitanja na trasi gasovoda, rešavanju logističkih problema, kao što su transport cevi, koji predstavljaju poseban problem.

Gasovod "Južni tok" treba da doprema ruski prirodni gas do evropskog tržišta, preko Bugarske i Grčke do Italije i preko Srbije, Hrvatske i Mađarske do Austrije.

Studija izvodljivosti za "Južni tok" za sve zemlje kroz koje gasovod treba da prođe trebalo bi da bude završena u prvom kvartalu sledeće godine, a predviđeno je da godišnje isporuke tim gasovodom iznose do 63 milijardi kubnih metara gasa u Evropu, zaobilazeći sadašnje tranzitne zemlje.

"Gasprom" je procenio vrednost projekta izgradnje "Južnog toka" na 15,5 milijardi evra, a puštanje u rad tog magistralnog gasovoda planirano je za kraj 2015. godine.

Govoreći o ceni i količinama gasa potrebnih Srbiji za sledeću godinu, Bajatović je rekao da Vlada Srbije i "Srbijagas" rade na tome da ne dođe do poskupljenja gasa za građane do kraja godine i naveo da je u ovom trenutku razlika između tarifne cene gasa i cene za kvalifikovane kupce oko osam dinara.

"Praktično su ugovorene i količine gasa za sledeću godinu, iako ugovor još nije potpisan, jer se još pregovara za isporuke gasa za industriju po nešto nižim cenama,"rekao je Bajatović.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik