U sklopu financijske suradnje između Njemačke i BiH, njemačka je vlada preko Razvojne banke KfW financirala projekt "Vjetrofarma Mesihovina" zajmom od 71 milijun eura, u kombinaciji s grantom od milijun eura, kako bi se omogućila izgradnja prve vjetroelektrane u BiH. U 2009. godini njemačka je vlada financirala elektronski atlas za vjetar na području BiH kako bi se ubrzao razvoj i priprema novih lokacija pogodnih za vjetroelektrane. KfW namjerava i dalje podržavati ovakve napore, ali predlaže kako bi bilo dobro formirati određeno nacionalno tijelo u skladu s UN-ovom klimatskom konvencijom. Polaganjem kamena temeljca za Vjetroelektranu "Mesihovina" u blizini Tomislavgrada započela je izgradnja prve vjetroelektrane u proizvodnom sustavu Javnog poduzeća Elektroprivrede Hrvatske zajednice Herceg-Bosne i u BiH. VE "Mesihovbina" služit će kao primjer korištenja golemog potencijala obnovljivih izvora energije u BiH. Svojom investicijskom vrijednošću od 78 milijuna eura, instaliranim kapacitetom od 44-66 MW, očekivanom neto godišnjom proizvodnjom od 128-146 GWh električne energije, faktorom korištenja kapaciteta 33 posto, koji je iznad europskog prosjeka, VE "Mesihovina" zasad je najveći kapacitet među vjetroelektranama na ovom području.
U sklopu financijske suradnje između Njemačke i BiH, njemačka je vlada preko Razvojne banke KfW financirala projekt "Vjetrofarma Mesihovina" zajmom od 71 milijun eura, u kombinaciji s grantom od milijun eura, kako bi se omogućila izgradnja prve vjetroelektrane u BiH.
Kako je priopćeno iz Ureda za informiranje KfW-a, u 2009. godini njemačka je vlada financirala elektronski atlas za vjetar na području BiH kako bi se ubrzao razvoj i priprema novih lokacija pogodnih za vjetroelektrane.
KfW namjerava i dalje podržavati ovakve napore, ali predlaže kako bi bilo dobro formirati određeno nacionalno tijelo u skladu s UN-ovom klimatskom konvencijom.
Polaganjem kamena temeljca za Vjetroelektranu "Mesihovina" u blizini Tomislavgrada započela je izgradnja prve vjetroelektrane u proizvodnom sustavu Javnog poduzeća Elektroprivrede Hrvatske zajednice Herceg-Bosne i u BiH.
VE "Mesihovbina" služit će kao primjer korištenja golemog potencijala obnovljivih izvora energije u BiH. Svojom investicijskom vrijednošću od 78 milijuna eura, instaliranim kapacitetom od 44-66 MW, očekivanom neto godišnjom proizvodnjom od 128-146 GWh električne energije, faktorom korištenja kapaciteta 33 posto, koji je iznad europskog prosjeka, VE "Mesihovina" zasad je najveći kapacitet među vjetroelektranama na ovom području.
Korištenje vjetra i hidroenergije ne pruža samo mogućnost za otvaranje novih radnih mjesta i prihoda nego i doprinos potrebnom smanjenju transfernog deficita BiH. Elektroprivreda HZHB-a prvo je Gospodarsko društvo koje svojim proizvodnim kapacitetima iz obnovljivih izvora, uz hidroenergiju, pridružuje i proizvodne kapacitete vjetra.
Inače, u protekle tri godine njemačka je vlada osigurala više od 200 milijuna eura za projekte obnovljive energije u BiH, stoji u priopćenju iz Ureda za odnose s javnošću Elektroprivrede HZHB-a.