Konzum početkom 2011. otvara četiri benzinske crpke

Bez autora
Aug 15 2010

Konzum će u prvom kvartalu sljedeće godine otvoriti prve četiri benzinske crpke pokraj svojih najvećih trgovina, doznaje Vjesnik u toj kompaniji, ali zasad se ne izjašnjava na kojim lokacijama. Projekt benzinskih crpki uz dio trgovačkih centara intenzivno se razvija. Pripremaju provedbeno-plansku dokumentaciju da bi mogli početi graditi. Takva ulaganja olakšat će im činjenica da su s prihodom od 12,6 milijardi kuna nakon Ine najveća kompanija u Hrvatskoj prema ukupnom prihodu u 2009. te da dobro posluju pa im je prošlogodišnja dobit bila 341,6 milijuna kuna, a rasporedili su je u zadržanu dobit. Benzinske će crpke, u skladu s europskom praksom, graditi kraj svojih super i hipermarketa. Cilj je pružiti dodatnu prednosti za sve naše kupce kroz praktičnost realizacije nekoliko važnih usluga na jednome mjestu, što je u skladu s najsuvremenijim svjetskim maloprodajnim trendovima...

Konzum početkom 2011. otvara četiri benzinske crpkeKonzum će u prvom kvartalu sljedeće godine otvoriti prve četiri benzinske crpke pokraj svojih najvećih trgovina, doznaje Vjesnik u toj kompaniji, ali zasad se ne izjašnjava na kojim lokacijama.

»Projekt benzinskih crpki uz dio naših trgovačkih centara intenzivno se razvija. Pripremamo provedbeno-plansku dokumentaciju da bismo mogli početi graditi«, kažu u Konzumu, najvećem trgovačkom lancu u Hrvatskoj.

Takva ulaganja olakšat će im činjenica da su s prihodom od 12,6 milijardi kuna nakon Ine najveća kompanija u Hrvatskoj prema ukupnom prihodu u 2009. te da dobro posluju pa im je prošlogodišnja dobit bila 341,6 milijuna kuna, a rasporedili su je u zadržanu dobit.

Benzinske će crpke, u skladu s europskom praksom, graditi kraj svojih super i hipermarketa.

»Cilj je pružiti dodatnu prednosti za sve naše kupce kroz praktičnost realizacije nekoliko važnih usluga na jednome mjestu, što je u skladu s najsuvremenijim svjetskim maloprodajnim trendovima«, navode u toj tvrtki. Time vjerojatno žele ostvariti prednost pred sve jačom konkurencijom. Pitanje je ipak koliko će ona trajati, jer je za očekivati da bi ih zbog istoga mogle slijediti i druge velike trgovačke tvrtke. U Europi je uobičajeno da veliki trgovački lanci pokraj svojih velikih trgovina grade i benzinske postaje te da nešto jeftinijim gorivom privuku kupce u svoje hipermarkete, čime preotimaju kupce naftnim tvrtkama. Prema riječima stručnjaka, po tome su poznati trgovački lanci kao što su Metro, Ahold, Tesco i Carrefour.

Jeftinije gorivo i dodatni popusti

Na takvim crpkama prodaje se jeftinije gorivo uz malu maržu, jer su to najčešće samoposlužne pumpe na kojima se plaća karticama, a neki hipermarketi daju popust na gorivo ako se kod njih kupi određena količina robe.

Iako je Konzum nedavno na Glavnoj skupštini tvrtke svoje djelatnosti nadopunio proizvodnjom naftnih derivata, transportom nafte naftovodima, a naftnih derivata produktovodima, trgovinom na veliko i malo naftnim derivatima, skladištenjem nafte i naftnih derivata, trgovanjem, posredovanjem i zastupanjem na tržištu nafte i naftnih derivata, za sada se, kažu, planiraju baviti samo prodajom goriva uz svoje hipermarkete. Da se neće zaustaviti samo na četiri crpke, ukazuju najave iz Agrokora prema kojim pripremaju provedbeno-plansku dokumentaciju za gradnju desetak benzinskih postaja.

Zasad se ne zna namjeravaju li u taj posao krenuti samostalno ili s nekim partnerom, primjerice naftnom tvrtkom s iskustvom u tom poslu i može osigurati goriva.

Proširenje djelatnosti u energetski sektor planira i Montmontaža. Za Glavnu skupštinu koja će se održati početkom rujna predloženo je proširenje djelatnosti proizvodnjom, prijenosom i trgovinom raznim vrstama energenata. Međutim, prema riječima direktora tvrtke Mladena Antunovića, zasad ne planiraju širenje energetskog biznisa u kojem već kao suvlasnici tvrtke Montcogim-Plinara sudjeluju u distribuciji plina u više gradova i općina.

Da će konkurentsko nadmetanje na hrvatskom energetskom tržištu, prije svega tržištu naftnih derivata, biti sve jače uz pojavu novih igrača, pokazuju i najave ili već realizirani poslovi više naftnih tvrtki.

Tako je ruski Lukoil Croatia nedavno od Ine za 3,8 milijuna eura kupio naftnu tvrtku Crobenz s 14 benzinskih postaja, čime će povećati svoj tržišni udio od oko pet posto, a stalno ulažu u nove crpke.

Istodobno je slovenski Petrol najavio će u hrvatsko tržište do 2014. godine uložiti oko 75 milijuna eura i zaposliti još 300 radnika, a broj svojih benzinskih postaja sa 75 povećati na 100.

Posljednje dvije otvorili su u Šibeniku i Sesvetama, a nove će, kaže predsjednik Uprave grupe Petrol Aleksandar Svetelšek, graditi u Zagrebu, Zadru, Poreču, Splitu, Rijeci i Puli.

Osim trgovine naftnim derivatima, počeli su ili planiraju širiti posao i na druge energetske djelatnosti: prodaju i distribuciju prirodnog i ukapljenog naftnog plina (UNP) te toplinske i električne energije. Početkom lipnja preuzeli su 51 posto drniškog Jadranplina, tvrtke za skladištenje, punjenje i trgovinu UNP-om, koja ima 1000 prostornih metara skladišnog prostora za ukapljeni naftni plin i punionicu plinskih boca.

»Preuzimanjem Jadranplina želimo postati relevantan igrač u veleprodaji UNP-a jer kapaciteti skladišta i punionice imaju potencijal rasta prodaje s 4500 na 20.000 tona na godinu«, kaže Svetelšek.

Također, planiraju da do 2014. osiguraju skladišne kapacitete u Zadru, Šibeniku i Pločama kako bi iz tih luka omogućili opskrbu hrvatskog tržišta naftom i UNP-om. Takva strategija trebala bi im, očekuju, do 2014. osigurati rast čistih prihoda od prodaje na hrvatskom tržištu za 50 posto.

Ina se nije uspjela dogovoriti s Konzumom


Svojim crpkama hipermarketi stvaraju velike štete naftnim kompanijama jer ne samo da im smanjuju prodaju nego im onemogućuju proširenje prodajne mreže. Zato i ne čudi da je Ina prije sedam godina razgovarala s Konzumom da postavi male crpke pokraj njihovih hipermarketa, ali dogovor nije postignut. U Ini tada nisu odustali, pa su tvrdili da su i dalje jako zainteresirani za takvu suradnju s nekim trgovačkim lancem, jer su procijenili da bi crpke uz hipermarkete mogle prodati puno više goriva nego inače.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik