Na isporuku uglja, građani u pojedinim mestima čekaće i do tri meseca. Radi ublažavanja nestašica, rudnici "Kolubara" i "Kostolac" povećali su isporuke za Beograd i Vojvodinu, gde je ugalj najtraženiji. Kako bi sprečilo poskupljenja, Ministarstvo energetike dogovorilo je sa beogradskim stovarištima ograničenje cene sirove Kolubare na 4.200 dinara za tonu. Za kupovinu uglja stovarišta sve češće uvode praksu kao kod lekara - liste čekanja. Na isporuku se čeka od jednog do tri meseca. Nestašica uglja je u čitavoj zemlji, najveća je u Vojvodini, Istočnoj i Zapadnoj Srbiji. Trećina srpskih domaćinstava greje se na čvrst ogrev. Prema nezvaničnim podacima, tek polovina njih uspela je do oktobra da obezbedi ugalj. Uglja kao što je 'Kolubara' i 'Kostolac' danima nema, ne zna se kada će biti. Ugalj jače kalorijske vrednosti, kao što je 'štavljanac', nešto dolazi, ali na kašičicu. Rudnici "Kolubara" i "Kostolac" imaju obavezu da redovno snabdevaju termoelektrane.
Za kupovinu uglja stovarišta sve češće uvode liste čekanja. Rudnici "Kolubara" i "Kostolac" povećali isporuke za Beograd i Vojvodinu, gde je ugalj najtraženiji.
Na isporuku uglja, građani u pojedinim mestima čekaće i do tri meseca. Radi ublažavanja nestašica, rudnici "Kolubara" i "Kostolac" povećali su isporuke za Beograd i Vojvodinu, gde je ugalj najtraženiji. Kako bi sprečilo poskupljenja, Ministarstvo energetike dogovorilo je sa beogradskim stovarištima ograničenje cene sirove Kolubare na 4.200 dinara za tonu.
Za kupovinu uglja stovarišta sve češće uvode praksu kao kod lekara - liste čekanja. Na isporuku se čeka od jednog do tri meseca. Nestašica uglja je u čitavoj zemlji, najveća je u Vojvodini, Istočnoj i Zapadnoj Srbiji.
"Dolazim već deseti put. Gazda mi je rekao da nema, dok sindikat ne sredi, a kada će to biti ne zna", kaže kupac Stana Makivić.
"Ja imam ozbiljne ugovore sa firmama sa kojima radim i nisam u mogućnosti da obećavam. Svima kažem, ako završimo sa sindikatima i nabavimo ugalj za maloprodaju počećemo da radimo", kaže Antal Demenji, preduzetnik iz Kikinde.
Trećina srpskih domaćinstava greje se na čvrst ogrev. Prema nezvaničnim podacima, tek polovina njih uspela je do oktobra da obezbedi ugalj.
"Uglja kao što je 'Kolubara' i 'Kostolac' danima nema, ne znamo kada će biti. Ugalj jače kalorijske vrednosti, kao što je 'štavljanac', nešto dolazi, ali na kašičicu", ističe Milenko Maksimović, vlasnik stovarišta u Kraljevu.
Rudnici "Kolubara" i "Kostolac" imaju obavezu da redovno snabdevaju termoelektrane.
U EPS-u kažu da je tražnja povećana i da sve što iskopaju odmah plane.
"Rudarski baseni "Kolubara" i "Kostolac" proizveli su 30 odsto više uglja za široku potrošnju nego prošle godine, znači iznad bilansa", navodi Dragomir Marković direktor EPS-a.
Teško je povećati i uvoz, jer ni okolne zemlje nemaju višak uglja.
"Mi imamo obavezu da narednih godina povećamo proizvodnju uglja u skladu sa zahtevima našeg tržišta. To je, prema sadašnjim potrebama, između dva i i dva i po miliona tona kvalitetnog mrkog uglja", kaže Zlatko Dobrosavljević iz Ministarstva energetike.
Neka stovarišta koriste nestašice i dižu cene od tri do pet odsto. To pravdaju kursnim razlikama, a poskupeo je, kažu, i transport.
Kako bi sprečilo poskupljenja, Ministarstvo energetike dogovorilo se sa beogradskim prometnicima da ograniče cenu najtraženije sirove "Kolubare" na 4.200 dinara za tonu.