Neiskorišćena snaga vetra

Bez autora
Jan 16 2011

Više od 200 dana u godini u jugoistočnom Banatu duvaju vetrovi, dovoljnim intenzitetom za proizvodnju električne energije. Srbija još uvek ne koristi snagu vetra i jedina je zemlja u regionu koja nema vetropark, a "papirologija" koči investitore. U jugoistočnom Banatu vetrovi duvaju više od 200 dana u godini i to intenzitetom koji bi zadovoljio sve potrebe da se na tlu opština Vršac, Alibunar, Bela Crkva, Plandište i Kovin podignu prvi vetroparkovi u Srbiji, koji bi proizvodili ekološku električnu energiju. Prva merenja na osnovu kojih je napravljen plan za izgradnju dva vetroparka na teritoriji Vršca, firma "Energovind" počela je još 2008. godine. Nedavno je u opštini Plandište podignut stub visok 125 metra, najnoviji vid visoke tehnologije, jedini u ovom delu Evrope.

Neiskorišćena snaga vetraViše od 200 dana u godini u jugoistočnom Banatu duvaju vetrovi, dovoljnim intenzitetom za proizvodnju električne energije. Srbija još uvek ne koristi snagu vetra i jedina je zemlja u regionu koja nema vetropark, a "papirologija" koči investitore.

U jugoistočnom Banatu vetrovi duvaju više od 200 dana u godini i to intenzitetom koji bi zadovoljio sve potrebe da se na tlu opština Vršac, Alibunar, Bela Crkva, Plandište i Kovin podignu prvi vetroparkovi u Srbiji, koji bi proizvodili ekološku električnu energiju.

Prva merenja na osnovu kojih je napravljen plan za izgradnju dva vetroparka na teritoriji Vršca, firma "Energovind" počela je još 2008. godine.

Nedavno je u opštini Plandište podignut stub visok 125 metra, najnoviji vid visoke tehnologije, jedini u ovom delu Evrope.

Predsednik Upravnog odbora firme "Energovind" Branimir Matić kaže da je stub pravo remek-delo i da, sa stanovišta statike, predstavlja mega konstrukcija.

I pored toga što su merenja vetra u Srbiji počela pre desetak godina, Srbija je jedina zemlja u regionu koja nema vetropark, iako ima devet izdatih dozvola.

Savetnik na projektu Miroslav Kopečnik kaže da postoje prepreke i na republičkom i na pokrajinskom nivou, kao i na nivou lokalne samouprave, koja izdaje određen broj dozvola.

"Svaka od ovih institucija ima pravo da u određenom zakonskom roku zaustavi ili izda neki dokument koji je neophodan za dobijanje građevinske dozvole", objašnjava Kopečnik.

Da bi se investiranje u vetroparkove isplatilo, potrebno je čekati od sedam do dvanaest godina. Ukoliko se zakoni ne izmene i postupak dobijanja dozvole ne skrati, na prve vate ekološke struje građani Srbije čekaće još dugo.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik