Nema jeftinog grejanja

Bez autora
Oct 05 2010

Do početka grejne sezone ostalo je desetak dana, a još nije jasno koliko će grejanje koštati. Agencija za energetiku pokazuje da jeftinog grejanja više nema. Izvesno je samo koliko će koštati grejanje na struju, jer se cena neće povećati do kraja godine.Toplane su već počele da isprobavaju sisteme grejanja. Ranije su to bile tople probe, pa su već početkom oktobra i radijatori bili bar mlaki. Jedino Novosadska toplana saopštava da počinje tople probe, ostale za to nemaju energenata. Domaćinstva se već odavno preračunavaju kako da se zimus greju što jeftinije.

Nema jeftinog grejanjaDo početka grejne sezone ostalo je desetak dana, a još nije jasno koliko će grejanje koštati.

Agencija za energetiku pokazuje da jeftinog grejanja više nema. Izvesno je samo koliko će koštati grejanje na struju, jer se cena neće povećati do kraja godine.

Toplane su već počele da isprobavaju sisteme grejanja. Ranije su to bile tople probe, pa su već početkom oktobra i radijatori bili bar mlaki. Jedino Novosadska toplana saopštava da počinje tople probe, ostale za to nemaju energenata.

Proteklih godina, Barbara Subotički iz Kikinde, gas je koristila za bojler, kuvanje i tri peći. Kaže da žive od porodične pezije i da zbog skupog gasa već kuva na rešou, a zimus će paliti samo jednu peć.

"Gas je skup, penzija mi je ispod proseka, 15.000. Računi su mi veliki, plaćam od pet do 11 hiljada mesečno zavisno od hladnoće i koliko se grejem", kaže Barbara Subotiči.

Domaćinstva se već odavno preračunavaju kako da se zimus greju što jeftinije. Uporedna analiza grejanja Agencije za energetiku pokazuje da jeftinog grejanja više nema. Analiza je urađena za stan od 60 kvadrata, po sadašnjim cenama energenata.

Najskuplje je etažno grejanje, i to na lož ulje - za sezonu treba izdvojiti do 130.000 dinara. A etažno, na struju, oko 110.000. Grejanje na TA peć je tri puta jeftinije i iznosi 35.000, ako se pune isključivo noću, po nižoj tarifi. Za gas treba najmanje 50.000 dinara. Grejanje na drva i ugalj je najjeftinije - košta oko 40.000 dinara.

I grejanje iz toplana je sve skuplje i uglavnom se plaća cele godine. Cene se razlikuju, pa je mesečni račun za grejanje prosečnog stana od tri do četiri hiljade dinara.

Preduzeće "Srbijagas" sa sadašnjim cenama gomila gubitke. Dug potrošača, uključujući i toplane premašuje 22 milijade dinara.

"Jedan je izlaz da se, evetualno, podignu cene i energenata i grejanja, a drugi da u saradnji sa Vladom, što iz budžeta što iz novih kreditnih zaduženja nađemo rešenje da ne ugrozimo standard građana, kućnih budžeta i budžeta lokalnih samouprava", navodi Dušan Bajatović, direktor "Srbijagasa".

U Udruženju toplana kažu da sa sadašnjim cenama ne mogu dugo i da je izlaz u plaćanju po utrošku.

Za sada je izvesno samo koliko će koštati grejanje na struju, jer je Vlada saopštila da cenu struje neće povećavati bar do kraja godine.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik