Ministarka rudarstva i energetike u Vladi Republike Srbije Dubravka Đedović Handanović ocenila je danas, na svečanosti povodom obeležavanja 130 godina srpske elektroenergetike, da je EPS ključni činilac u ostvarivanju veće energetske nezavisnosti Srbije i tranzicije ka čistim izvorima energije.
Đedović Handanović je podsetila na to da je 6. oktobra 1893. godine puštena u rad prva javna elektrana u Srbiji, termoelektrana na Dorćolu, što označava i početak elektrifikacije u našoj zemlji.
Bez obzira na sve promene koje se dešavaju u svetu i tranziciju kroz koju prolazi energetski sektor, naš osnovni cilj ostaje nepromenjen – da imamo energetski sistem koji može da proizvede dovoljno energije za potrebe građana i privrede, i to po najnižoj ceni, rekla je ministarka.
Ona je naglasila da su u narednih desetak godina neophodne investicije u naš energetski sektor od približno 15 milijardi evra kako bi se ostvarili strateški ciljevi države koji se tiču energetske nezavisnosti, sigurnosti snabdevanja i tranzicije ka obnovljivim izvorima energije.
Pred EPS-om su veliki projekti, kao što su RHE Bistrica, vetropark Kostolac, SE Petka, gasne elektrane, potencijalno i RHE Đerdap 3, i verujem u to da njihova realizacija može biti znatno efikasnija nego što je to bio slučaj u prethodnim godinama, dodala je ministarka.
Đedović Handanović je podsetila na to da je elektroenergetika u prošlosti bila stub i pokretač industrijalizacije Srbije, modernizacije privrede i nosilac promena koje su svakodnevni život građana činile boljim.
Elektroenergetski sistem, a pre svega EPS, i danas treba ponovo da bude stub i motor promena i zato smo i pokrenuli proces reformi sa planom da on bude efikasniji, moderniji i jedan od lidera među energetskim kompanijama u regionu, istakla je Đedović Handanović.
Prema njenim rečima, budući razvoj EPS-a treba da gledamo kao uzimanje onog najboljeg iz naše prošlosti, u kojoj smo znali da budemo i te kako hrabri, stručni i inovativni, prateći duh vremena.
Ministarka je ukazala na to da smo se među prvima okretali novim tehnologijama i novim izvorima energije, kao na primer kad je 1900. godine u Srbiji, na Đetinji, samo četiri godine posle HE na Nijagari, primenjen Teslin sistem proizvodnje električne energije.
Hrabrost, odgovornost, stručnost i otvorenost prema svemu što donosi budućnost danas su od ključne važnosti za razvoj EPS-a ako želimo da budemo spremni da budemo deo sveta koji se transformiše i da se u njemu izborimo za mesto kakvo želimo za našu elektroprivredu, zaključila je ministarka.