Naftna industrija Srbije (NIS) će sutra svečano pustiti u rad sistem za proizvodnju nafte „Šabačka” na naftom ležištu „Kikinda varoš”, koji će omogućiti povećanje proizvodnje i iskorišćenje sirove nafte na tom ležištu. Tokom sledećih 15 godina, na ležištu „Kikinda varoš” planira se proizvodnja oko 260.000 tona nafte i 34 miliona kubnih metara prirodnog gasa. Samo u ovoj godini očekuje se proizvodnja oko 31.000 tona nafte. Bušenje pet mesta na ležištu „Kikinda varoš” trenutno je jedan od najznačajnijih projekata NIS-a, čija je ukupna vrednost procenjena na više od pet miliona evra. Obim proizvodnje domaće nafte i gasa bio je prošle godine najveći u poslednjih šest godina i iznosio je 922.000 tona, što je za sedam odsto više nego u 2008. godini. Poslovni plan za 2009. premašen je u proizvodnji domaće nafte za osam, gasa za devet odsto, a posle dužeg perioda povećane su i rezerve, na šta je uticalo uvođenje savremenih metoda i opreme pri eksploataciji.
Naftna industrija Srbije (NIS) će sutra svečano pustiti u rad sistem za proizvodnju nafte „Šabačka” na naftom ležištu „Kikinda varoš”, koji će omogućiti povećanje proizvodnje i iskorišćenje sirove nafte na tom ležištu, saopšteno je danas iz te kompanije.
Tokom sledećih 15 godina, na ležištu „Kikinda varoš” planira se proizvodnja oko 260.000 tona nafte i 34 miliona kubnih metara prirodnog gasa. Samo u ovoj godini očekuje se proizvodnja oko 31.000 tona nafte.
Bušenje pet mesta na ležištu „Kikinda varoš” trenutno je jedan od najznačajnijih projekata NIS-a, čija je ukupna vrednost procenjena na više od pet miliona evra.
Obim proizvodnje domaće nafte i gasa bio je prošle godine najveći u poslednjih šest godina i iznosio je 922.000 tona, što je za sedam odsto više nego u 2008. godini. Poslovni plan za 2009. premašen je u proizvodnji domaće nafte za osam, gasa za devet odsto, a posle dužeg perioda povećane su i rezerve, na šta je uticalo uvođenje savremenih metoda i opreme pri eksploataciji.
Procenjujući da postojeća naftna nalazišta u Srbiji nisu maksimalno iskorišćena, NIS „Naftagas” je pre nekoliko meseci angažovao rusku kompaniju „Borec” da tehnologijom i iskustvom doprinese svrsishodnijem i jeftinijem ispumpavanju nafte iz buština u Srbiji.
U januaru ove godine „Borec” je dobio saglasnost za osnivanje preduzeća u Srbiji i mesec dana kasnije montirao je potapajuće električne pumpe za izvlačenje nafte na 29 bušotina u severnom i srednjem Banatu, na području Kikinde, Kanjiže, Elemira i Melenaca.
Plan je da do kraja godine svoju opremu montiraju na 53 lokacije, dok će u sledeće tri godine raditi na više od stotinu bušotina.
NIS je jedina kompanija u Srbiji koja se bavi istraživanjem i eksploatacijom nafte i gasa i proizvodnjom geotermalne energije.
Većina naftnih nalazišta NIS nalazi se na teritoriji Vojvodine. Najznačajnija naftna polja su Velebit, Mokrin-zapad, Kikinda polje, Kikinda varoš, Elemir, Rusanda, Jermenovci, Turija, a gasna - Miloševo, Kikinda, Mokrin, Majdan, Banatski Dvor i Ada.
Iz domaćih izvora godišnje se proizvede oko 1,1 miliona tona ekvivalentne nafte.
Prema poslovnim planovima NIS-a, do 2020. godine u istraživanje nafte i gasa biće uloženo oko 60 miliona dolara.