I pored brojnih najava ministara energetike i trgovine Petra Škundrića i Slobodana Milosavljevića kako bi naftni derivati od ove nedelje trebalo da budu jeftiniji za dva do tri dinara, od toga nema ništa. Ministarstvo energetike juče je napravilo presek cena i zaključilo da za promenu cenovnika nema uslova.Da sve bude gore, i pored brojnih najava ispada da procenat pojeftinjenja nafte nije ni blizu brojki koja se čeka, a to je 3,5 odsto. Promena cene moći će da se obavi prvog sledećeg dana kada promena bude viša od 3,5 odsto.
I pored brojnih najava ministara energetike i trgovine Petra Škundrića i Slobodana Milosavljevića kako bi naftni derivati od ove nedelje trebalo da budu jeftiniji za dva do tri dinara, od toga nema ništa.
Ministarstvo energetike juče je napravilo presek cena i zaključilo da za promenu cenovnika nema uslova.
Da sve bude gore, i pored brojnih najava ispada da procenat pojeftinjenja nafte nije ni blizu brojki koja se čeka, a to je 3,5 odsto.
- Imamo vremenski uslov, ali nema uslova za pojeftinjenje - kažu u Ministarstvu energetike.
Promena cene moći će da se obavi prvog sledećeg dana kada promena bude viša od 3,5 odsto.
Proteklih dana, međutim, ministri energetike i trgovine, nisu tako pričali. Govorili su da je pojeftinjenje definitivno izvesno. Sada se, međutim, kao izgovor sa izostanak pojeftinjenja navodi kurs dolara i skok cene nafte.
S druge strane, u Udruženju privatnih benzinskih pumpi, kažu da njihova računica govori da bi gorivo moglo da pojeftini za dva do tri dinara po litru.
Kako za „Blic“ kaže Bora Takić, zamenik predsednika Udruženja privatnih pumpi, konačno bi moglo da dođe do pojeftinjenja.
- Sada sve zavisi od računice Ministarstva energetike - navodi Takić.
Benzin trenutno košta 119,40 dinara, dok je maksimalna cena evrodizela 120,80 dinara za litar.
Stručnjaci smatraju da je izmena uredbe kojom se na promenu cena goriva umesto 15 čeka 30 dana, bio potpuno loš potez, s obzirom na to da nije zaustavila poskupljenja, a sprečila je nekoliko manjih pojeftinjenja od dinar ili dva. Kako su ranije najavili iz Ministarstva energetike, sada se sprema nova uredba kojom bi se cene kod nas usklađivale sa cenama derivata na Mediteranu, ali nije jasno kada bi ona mogla da stupi na snagu. Kao jedan od načina da se snizi cena paprenih derivata, dugo se pominjala i mogućnost smanjenja akcize na benzin i podizanje nameta na tečni naftni gas, ali o tome još nema saglasnosti među ministarstvima.
Do tada vozači plaćaju najskuplje gorivo u regionu ili se snalaze kupujući benzin kod suseda.
Benzin i dalje za dva dinara jeftinije vozači mogu da kupe na pumpama Naftne industrije Srbije, po ceni od 117,4 dinara, dok je kod ostalih 119,4, dok se evrodizel na većini pumpi prodaje i po desetak dinara nižoj ceni od maksimalne dozvoljene.