Puštanjem u rad sistema za proizvodnju nafte Šabačka na naftnom ležištu "Kikinda Varoš" krajem avgusta, prvi put u Srbiji ugrađen je automatski merni uređaj predviđen za periodično merenje nafte i gasa, kao i za kontrolu rada priključenih bušotina u automatskom ili ručnom režimu. Ukupna investicija Naftne industrije Srbije za ovaj projekat iznosi četiri miliona evra, a očekuje se proizvodnja 303.000 tona nafte i oko 40 miliona kubnih metara gasa u narednih 15 godina. Značaj puštanja u rad sistema za proizvodnju nafte Šabačka jeste upravo u primeni nove tehnologije u Srbiji. Uvereni su da će sličnih projekata u budućnosti biti još više. NIS se aktivno razvija u regionu i Gaspromnjeft će kao strateški partner svesrdno to podržati. Saradnja NIS-a i Gaspromnjefta se odlično razvija, razmenjuju se znanja i stručnjaci i to već donosi rezultate...
Puštanjem u rad sistema za proizvodnju nafte Šabačka na naftnom ležištu "Kikinda Varoš" krajem avgusta, prvi put u Srbiji ugrađen je automatski merni uređaj predviđen za periodično merenje nafte i gasa, kao i za kontrolu rada priključenih bušotina u automatskom ili ručnom režimu.
Ukupna investicija Naftne industrije Srbije za ovaj projekat iznosi četiri miliona evra, a očekuje se proizvodnja 303.000 tona nafte i oko 40 miliona kubnih metara gasa u narednih 15 godina. Prema rečima Borisa Ziljberminca, zamenika generalnog direktora Gaspromnjefta za istraživanje i proizvodnju značaj puštanja u rad sistema za proizvodnju nafte Šabačka jeste upravo u primeni nove tehnologije u Srbiji. On je dodao da je uveren da će sličnih projekata u budućnosti biti još više.
„NIS se aktivno razvija u regionu i Gaspromnjeft će kao strateški partner svesrdno to podržati. Saradnja NIS-a i Gaspromnjefta se odlično razvija, razmenjuju se znanja i stručnjaci i to već donosi rezultate. Eksperti iz NIS-a će biti angažovani na projektima koje Gaspromnjeft ima ne samo u Rusiji, već i u drugim zemljama“, naglasio je Ziljberminc.
Ležište „Kikinda Varoš“ otkriveno je 1963. godine, a proizvodnja je počela dve godine kasnije. Dosad je na tom ležištu proizvedeno 4,62 miliona tona nafte, a kroz nove bušotine produžiće se eksploatacija i uvećati proizvodnja nafte i gasa.
Tokom 2008. i 2009. godine izbušeno je šest eksploatacionih bušotina na ovom lokalitetu, koje su parcijalno puštane u proizvodnju. NIS upravlja proizvodnjom na 52 naftna i gasna polja sa 139 ležišta i oko 800 bušotina u proizvodnji, a ima i sopstvenu proizvodnju nafte u Angoli. Najveća naftna polja nalaze se u Velebitu, Kikindi, Turiji i Mokrinu, dok su najveća gasna polja Martonoš, Mokrin i Itebej. Obim eksploatacije NIS-a danas iznosi oko milion tona naftnog ekvivalenta godišnje, a većina naftnih nalazišta nalazi se na teritoriji Vojvodine.
Od trenutka osnivanja pa do kraja 2009. godine, proizvedeno je oko 45 miliona tona nafte i više od 30 milijardi kubnih metara prirodnog gasa na teritoriji Srbije, kao i oko četiri miliona tona nafte na koncesionim nalazištima Angole.
Preuzimanjem većinskog paketa NIS-a, Gaspromnjeft je počeo realizaciju više investicionih projekata u NIS Naftagasu, u cilju povećanja proizvodnje nafte i gasa i koeficijenta iskorišćenja naftnih i gasnih ležišta. Realizacijom tih projekata, u prošloj godini je ostvaren porast proizvodnje nafte i gasa na poljima NIS-a u iznosu od četiri odsto za naftu, odnosno 19 odsto za gas u odnosu na prethodnu godinu, dok je planirani rast proizvodnje u 2010. godini 12 odsto.