Pokrajinski sekretar za nauku i tehnološki razvoj prof. dr Dragoslav Petrović, otvorio je danas u Sakulama u opštini Opovo, 88. pogon novih tehnologija pomognut programom Vlade Vojvodine za podršku novim tehnologijama i unapređenju malih i srednjih preduzeća u kojima radi 25.900 radnika. Za izgradnju novog pogona preduzeća "Vodeničar produkt" za preradu biomase i izradu briketa obezbeđena je podrška od 20 miliona dinara, od kojih 5,7 miliona čine nepovratna sredstva. Investiciona vrednost pogona iznosi preko 54 miliona dinara, a kako se radi o nedovoljno razvijenoj opštini i projektu koji je značajan ne samo zbog korišćenja obnovljivih i alternativnih izvora energije, već i kao ekološki ispravan, pogon za izradu briketa po svim ovim kriterijumima spada u grupu od 13 ovakvih projekata sa ukupno 1,7 hiljada zaposlenih, do sada realizovanih u pokrajini u okviru programa podrške razvoju pogona novih tehnologija, u koje je uloženo ukupno sa danas otvorenim pogonom 280 miliona dinara.
Pokrajinski sekretar za nauku i tehnološki razvoj prof. dr Dragoslav Petrović, otvorio je danas u Sakulama u opštini Opovo, 88. pogon novih tehnologija pomognut programom Vlade Vojvodine za podršku novim tehnologijama i unapređenju malih i srednjih preduzeća u kojima radi 25.900 radnika.
Za izgradnju novog pogona preduzeća "Vodeničar produkt" za preradu biomase i izradu briketa obezbeđena je podrška od 20 miliona dinara, od kojih 5,7 miliona čine nepovratna sredstva. Investiciona vrednost pogona iznosi preko 54 miliona dinara, a kako se radi o nedovoljno razvijenoj opštini i projektu koji je značajan ne samo zbog korišćenja obnovljivih i alternativnih izvora energije, već i kao ekološki ispravan, pogon za izradu briketa po svim ovim kriterijumima spada u grupu od 13 ovakvih projekata sa ukupno 1,7 hiljada zaposlenih, do sada realizovanih u pokrajini u okviru programa podrške razvoju pogona novih tehnologija, u koje je uloženo ukupno sa danas otvorenim pogonom 280 miliona dinara.
Preduzeće "Vodeničar produkt" poseduje poljoprivrednu mehanizaciju neophodnu za prikupljanje sojine i pšenične slame, opremu za izradu biomase - briketarnicu kapaciteta 600 kilograma na sat, kao i magacin za gotovu robu. Godišnja proizvodnja dostiže 3.600 tona briketa, a ukupni kapacitet proizvodnje pogona je 4.200 tona godišnje.
Upravo ovakvi projekti će i dalje imati prioritet kada se radi o podršci sekretarijata i Vlade Vojvodine, jer upotreba alternativnih i obnovljivih izvora energije jedan je od najvažnijih strateških ciljeva, a ravnomeran regionalni razvoj i postojanje preduzeća i pogona ovakvog tipa biće podržano u svim vojvođanskim sredinama.
Oko 41 posto energetskih potreba u pokrajini moguće je zameniti alternativnim gorivima poput briketa, a to bi dovelo do velikih ušteda, smanjivanja potreba za fosilnim gorivima i smanjivanja onečišćenja urbanog i prirodnog okruženja. Alternativna goriva predstavljaju i dobru poslovnu mogućnost, jer kada se o briketu radi, proračuni govore da je u Vojvodini na prostoru poluprečnika 25 kilometara potrebno po jedno ovakvo postrojenje.
Kako je izjavio prof. dr Dragoslav Petrović, pokrajina će podržati proces prelaska na upotrebu alternativnih i obnovljivih energetskih izvora.