Skupština Srbije usvojila je danas Zakon o energetici koji bi, prema rečima predlagača, trebalo da liberalizuje sve segmente energetskog tržišta u Srbiji. Usvajanjem tog zakona ispunjen je još jedan od uslova na putu Srbije ka EU. Novim zakonom se jača uloga Agencije za energetiku Srbije (AERS), povećava sigurnost snabdevanja, pojednostavljuju procedure za sprovođenje investicija, omogućava povećanje energetske efikasnosti i rast investicija u obnovljive izvore energije. Prema odredbama zakona, od 1. oktobra 2012. godine Agencija za energetiku će određivati cene struje i gasa umesto Vlade Srbije. Predviđeno je postepeno otvaranje tržišta električne energije i od 1. januara 2013. pravo na javno snabdevanje imaće samo potrošači priključeni na distributivnu mrežu, a od 1. januara 2015. godine snabdevača strujom biraće i domaćinsta i mali kupci.
Skupština Srbije usvojila je danas Zakon o energetici koji bi, prema rečima predlagača, trebalo da liberalizuje sve segmente energetskog tržišta u Srbiji.
Usvajanjem tog zakona ispunjen je još jedan od uslova na putu Srbije ka EU.
Novim zakonom se jača uloga Agencije za energetiku Srbije (AERS), povećava sigurnost snabdevanja, pojednostavljuju procedure za sprovođenje investicija, omogućava povećanje energetske efikasnosti i rast investicija u obnovljive izvore energije.
Prema odredbama zakona, od 1. oktobra 2012. godine Agencija za energetiku će određivati cene struje i gasa umesto Vlade Srbije.
Predviđeno je postepeno otvaranje tržišta električne energije i od 1. januara 2013. pravo na javno snabdevanje imaće samo potrošači priključeni na distributivnu mrežu, a od 1. januara 2015. godine snabdevača strujom biraće i domaćinsta i mali kupci.
Novim zakonom podstiču se investicije u obnovljive izvore energije, kroz pojednostavljivanje procedura za ulaganje i uvođenje povlašćenih proizvođača energije iz biomase, vode, vetra, solarne i geotermalne energije.
Uvodi se i privremeni status povlašćenog proizvođača struje iz energije vetra i sunca u trajanju od tri godine uz mogućnost produženja od godinu dana. Uslovi za sticanje tog privremenog statusa su energetska i građevinska dozvola i bankarske garancije u iznosu od dva odsto vrednosti projekta.
Novac za otkup struje od povlašćenog proizvođača obezbeđivaće krajnji kupci plaćanjem posebne naknade za podsticaj, koja se posebno iskazuje i plaća uz račun za struju.
Prema Zakonu o energetici, u Srbiji će biti uvedeno i otvoreno tržiste električne energije, odnosno berza, kao i bilateralno tržište i balansno tržište energije.
Uvodi se i pojam energetski ugrožen kupac, koji će imati posebnu zaštitu, odnosno pravo na isporuku određene količine struje i gasa i drugačije kriterijume za isključenje, imajući u vidu njegov socijalni i zdravstveni status.
Novi zakon o energetici uvodi i garancije porekla za električnu i toplotnu energiju proizvedenu iz obnovljivih izvora energije, koje će proizvođačima omogućiti da izvoze "zelenu energiju". Garancije će se izdavati po jedinicama za jediničnu količinu od jedan megavat čas (MWh) i trajaće godinu dana.
U okviru harmonizacije za evropskim zakonodavstvom uvodi se i pravo pristupa gasovodima i elektromreži za zainteresovane operatere, uz izuzetke.
Predviđeno je da se energetske dozvole izdaju sa rokom važenja od tri godine umesto dve godine kao što je do sada bilo. Energetske licence važiće 10 godina, osim za proizvođače struje i toplotne energije kojima će licence važiti 30 godina.
Zakonom se uvode elektroenergetski inspektori i inspektori opreme pod pritiskom za nadzor objekata za proizvodnju struje i proizvodnju, transport i skladištenje nafte i gasa. Inspekcija će biti pod nadzorom ministarstva koje bude zaduženo za resor energetike.