Elektroprivreda Bosne i Hercegovine planira produžiti životni vijek Bloka 3 Termoelektrane Tuzla, koji je izgrađen 1966, i pretvoriti ga u blok koji će spaljivati biomasu i time proizvoditi toplinsku energiju za daljinsko grijanje Tuzle, Lukavca i Živinica.
Ovo je objelodanjeno prije nekoliko dana kada su generalni direktor EPBiH Admir Andelija i direktorica Ureda Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) za BiH Manuela Naessl potpisali mandatno pismo za Projekt konverzije Bloka 3 TE Tuzla u postrojenje na bazi drvne biomase.
Prema ovom projektu, za konverziju Bloka 3 potrebno je 50 miliona eura, kojim će EBRD kreditirati EPBiH.
(Ne)opravdan projekat
- Ovo je dio šireg nastojanja da se izvrši dekarbonizacija cijele Bosne i Hercegovine, da se utvrdi način da cijeli taj proces bude održiv, da čak osigura i uzgoj cijele biološke mase koja će se koristiti za proizvodnju električne energije, kazala je Naessl.
Andelija je, pak, rekao da se EPBiH opredijelila da Tuzlanski kanton u dugoročnom periodu opskrbi toplotnom energijom iz energenta koji je ekološki prihvatljiv, ali i da nastavi proizvodnju električne energije u ovom bloku, što će dovesti do zadržavanja oko 80 radnika.
- Mi smo već započeli pilot-projekte proizvodnje biomase na području TK-a, na napuštenim rudarskim područjima Rudnika uglja Kreka i Rudnika Đurđevik, a dva su razloga za to - da vidimo koja je to vrsta biomase prisutna kod nas i da vidimo koji su efekti svega toga, kazao je Andelija.
Najava ovog projekta, koji još nije konačan, izazvala je oštre kritike nevladinog sektora. Poručuju da se radi o projektu koji je nepotreban i koji je sve osim biološki čist i održiv. Kako nam je kazao Denis Žiško iz tuzlanskog Centra za ekologiju i energiju, opravdanje da će se Blok 3 koristiti za daljinsko grijanje ne stoji, jer postoje blokovi 4 i 6, koji su u planovima EPBiH već određeni za to, te da se novac daleko efikasnije može iskoristiti, posebno kroz ugradnju postrojenja za odsumporavanje.
- Ono što se prešućuje jeste da je u projektu navedeno da će zajedno sa biomasom biti spaljivan i otpad i vjerujemo da je to, zapravo, i skrivena namjera EPBiH. Taj otpad se već spaljuje u lukavačkoj cementari i u TE Kakanj. Osim što je u projektu navedeno i spaljivanje te vrste otpada, EPBiH je zasadila samo 12 hektara brzorastuće vrbe, koja će biti korištena kao biomasa za Blok 3, a prema njihovim procjenama, za taj blok bi trebalo biti zasađeno 1.600 hektara te vrbe. Prema našim procjenama, to je 6.000 hektara. Ta razlika će biti namirena otpadom, kazao je Žiško.
Čudne namjere
Iz EPBiH su potvrdili da će se spaljivati otpad, ali ne onaj o kojem govore u nevladinim organizacijama.
- Spaljivat ćemo ekološki prihvatljivo gorivo, isto ono koje se
spaljuje u svim zemljama EU. Naravno da se to ne dopada nevladinim
organizacijama. Njihove namjere prema EPBiH, energetskom sektoru i
energetskoj neovisnosti BiH su u najmanju ruku čudne, kazao je Andelija
za Oslobođenje, dodajući da bi NVO, osim što kritikuju, trebale dati i
odgovor o tome koja je alternativna strategija za grijanje Tuzle i
Lukavca.