Plinovodni sustav Like i Dalmacije, najznačajniji projekt druge faze izgradnje i modernizacije hrvatskog plinskoga transportnog sustava, bit će završen dolaskom magistralnog plinovoda do Splita najkasnije do proljeća 2012. godine. No, većina njegovih dionica i odvojnih plinovoda prema većim gradovima u Lici i Dalmaciji bit će gotova i ranije. Trasa magistralnog plinovoda Bosiljevo?Split podijeljena je na četiri dijela sustava, od kojih je prvi, duljine 26 kilometara od Podrebra do Josipdola (uključujući i mjerno-redukcijsku stanicu Ogulin), već spojen na postojeći magistralni plinovod Pula–Karlovac. Okosnica plinovodnog sustava Like i Dalmacije je magistralni plinovod od Bosiljeva do Splita, dužine 292 kilometara, promjera pola metra i maksimalnoga radnog tlaka od 75 bara. Uz taj magistralni plinovod izgradit će se i regionalni plinovodi Benkovac-Zadar i Šibenik-Drniš-Knin ukupne dužine 80 kilometara sa spojnim (odvojnim) plinovodima i pripadajućim mjerno-redukcijskim stanicama (MRS): Ogulin, Otočac, Gospić, Gračac, Obrovac, Benkovac, Zadar, Šibenik, Drniš, Knin i Split.
Plinovodni sustav Like i Dalmacije, najznačajniji projekt druge faze izgradnje i modernizacije hrvatskog plinskoga transportnog sustava, bit će završen dolaskom magistralnog plinovoda do Splita najkasnije do proljeća 2012. godine, doznajemo u Plinacru, operatoru plinskoga transportnog sustava Hrvatske.
No, većina njegovih dionica i odvojnih plinovoda prema većim gradovima u Lici i Dalmaciji bit će gotova i ranije. Trasa magistralnog plinovoda Bosiljevo-Split podijeljena je na četiri dijela sustava, od kojih je prvi, duljine 26 kilometara od Podrebra do Josipdola (uključujući i mjerno-redukcijsku stanicu Ogulin), već spojen na postojeći magistralni plinovod Pula–Karlovac.
Okosnica plinovodnog sustava Like i Dalmacije je magistralni plinovod od Bosiljeva do Splita, dužine 292 kilometara, promjera pola metra i maksimalnoga radnog tlaka od 75 bara. Uz taj magistralni plinovod izgradit će se i regionalni plinovodi Benkovac-Zadar i Šibenik-Drniš-Knin ukupne dužine 80 kilometara sa spojnim (odvojnim) plinovodima i pripadajućim mjerno-redukcijskim stanicama (MRS): Ogulin, Otočac, Gospić, Gračac, Obrovac, Benkovac, Zadar, Šibenik, Drniš, Knin i Split, kažu u Plinacru.
Prema njihovim riječima, izgradnja plinovodnog sustava Like i Dalmacije teče sukladno terminskom planu, a trenutačno su u tijeku radovi na drugom i trećem dijelu sustava.
Na drugom dijelu sustava izgradnja odvojnih plinovoda za Otočac i Gospić te pripadajućih mjerno-redukcijskih stanica za te gradove već je završena, a intenzivno napreduje i izgradnja glavnoga magistralnog plinovoda od Josipdola do Gospića dugog 84 kilometara kako bi svi radovi na tom dijelu sustava bili završeni do kraja ove godine.
Istodobno, se gradi i treći dio tog velikog transportnog sustava, od Gospića do Benkovca, ukupne duljine 91 kilometar. I ondje su pred završetkom radovi na regionalnim plinovodima Benkovac–Zadar i Kaštel Žegarski–Obrovac, odvojnom plinovodu za MRS Biograd te na svim mjerno-redukcijskim stanicama (Obrovac, Zadar i Biograd).
Iako je taj dio sustava zbog specifičnih geomorfoloških uvjeta (prijelaz Velebita) tehnički svakako najzahtjevniji, sigurni smo da će i treći dio plinovodnog sustava Like i Dalmacije, uključujući regionalne plinovode Benkovac–Zadar i Benkovac–Biograd te pripadajuće mjerno-redukcijske stanice biti završen u skladu s terminskim planovima – u proljeće sljedeće godine, navode u Plinacru.
Nakon ishođenja građevinske dozvole tijekom ovog ljeta počela je i izgradnja četvrtog dijela sustava od Benkovca do Dugopolja u zaleđu Splita. Naime, u posao su uvedeni izvođači radova na izgradnji regionalnog plinovoda Šibenik–Knin, odvojnih plinovoda za Tisno i Trogir te pripadajućih mjerno-redukcijskih stanica. Početak izgradnje posljednje, četvrte dionice glavnoga magistralnog plinovoda (Benkovac–Split) predviđen je za lipanj 2011. godine s rokom izgradnje od 12 mjeseci, a sve kako bi kompletan magistralni plinovod Bosiljevo?Split bio završen i pušten u rad u skladu s terminskim planovima, napominju u Plinacru.
Izgradnja plinovodnog sustava Like i Dalmacije tim će regijama omogućiti uporabu najpovoljnijeg i najprihvatljivijeg energenta te ublažiti ovisnost, prije svega Dalmacije, o sve skupljoj nafti, loživom ulju i električnoj energiji koji se u tom dijelu Hrvatske koriste za grijanje. Također, dovođenje prirodnog plina, kao kvalitetnog i ekološki prihvatljivog energenta, omogućit će novi zamah razvoju turizma, ali i kompletnoga gospodarstva tih regija.