Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić saopštio je sarajevskim medijima neoubičajenu „ekskluzivu”: dva entiteta postigla su dogovor da na Drini, zajedno s Republikom Srbijom, izgrade hidrocentralu „Srednja Drina”.
Reč je o ideji za izgradnju energetskog objekta na Drini u delu gde je ta reka granica između dve zemlje. Nikšić je pojasnio da je postigao dogovor s Radovanom Viškovićem, predsednikom Vlade Republike Srpske, da dve elektroprivrede u BiH (RS i FBiH) dobiju po 25 odsto udela u ovom objektu (Srednja Drina), a da Republika Srbija dobije 50 odsto.
„Naravno da to podrazumeva da se i druga strana složi”, rekao je Nikšić.
Ekonomista Zoran Pavlović smatra da je dobar svaki predlog za privrednu saradnju između zemalja u regionu.
„Treba da iskoristimo prirodna bogatstva koja imamo u BiH, ili zajedno sa Srbijom i Crnom Gorom”, rekao je Pavlović.
U prvi mah je nastala zabuna jer je premijer Nikšić rekao samo to da se s Viškovićem dogovorio da se gradi hidrocentrala na Drini – ne precizirajući o kojem objektu je reč, pa su pojedini mediji pomislili da je to već započeti projekat „Buk Bijela”. Inače, „Buk Bijela” je hidrocentrala koju grade Srbija i Srpska i za koju je već ozvaničen početak radova, iako u vezi s tim postoje neke opstrukcije u Sarajevu. I u Podgorici postoje nejasnoće kad je reč o tom projektu, koje se navodno odnose na ekologiju, dok to u Republici Srpskoj smatraju neosnovanim.Iz Vlade RS pojasnili su da se projekat „Srednje Drine” odnosi na lokaciju od Bajine Bašte do Zvornika, gde je reka Drina granica.
Podsetili su da projekat „Buk Bijela” grade elektroprivrede Srpske i Srbije, i to Srbija 51 odsto i Srpska 49 odsto, da obuhvata hidrocentrale „Foča” i „Gornji Paunci” i da su ti radovi već otpočeli.
Zoran Pavlović povodom ekonomske saradnje između zemalja regiona još kaže: „Zajednički rad treba da bude u korist i za račun prevashodno građana, a ne da nam se delovanje svodi na svađe kojima lokalni političari obezbeđuju glasove na izborima.”