Posle dogovora Naftne industrije Srbije i “Njeftgazinkora” o početku zajedničkih istraživanja nafte u Republici Srpskoj, pokreću se i naftaši u Srbiji. Iako nema preciznih podataka o rezervama nafte u našoj zemlji, stručnjaci iz ove oblasti ukazuju da bi istraživanje južno od Save i Dunava moglo da dokaže i postojanji rezervi nafte oko 150 miliona tona. Prema ranijim podacima, pouzdane rezerve nafte su oko 20 miliona tona, dok potencijalne dosežu do 70 miliona tona. Vojvodina je dobrim delom istražena, ali teritorija južno od Save i Dunava nije. Dobro je što je NIS krenuo u istraživanja po Srbiji, a sve više se govori i o ležištima gasa, posebno u okolini Požarevca. Sve treba dobro ispitati i proceniti ekonomsku isplativost.
Posle dogovora Naftne industrije Srbije i “Njeftgazinkora” o početku zajedničkih istraživanja nafte u Republici Srpskoj, pokreću se i naftaši u Srbiji.
Iako nema preciznih podataka o rezervama nafte u našoj zemlji, stručnjaci iz ove oblasti ukazuju da bi istraživanje južno od Save i Dunava moglo da dokaže i postojanji rezervi nafte oko 150 miliona tona. Prema ranijim podacima, pouzdane rezerve nafte su oko 20 miliona tona, dok potencijalne dosežu do 70 miliona tona.
- Vojvodina je dobrim delom istražena, ali teritorija južno od Save i Dunava nije - objasnio nam je Dušan Danilović, profesor sa Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu.
- Dobro je što je NIS krenuo u istraživanja po Srbiji, a sve više se govori i o ležištima gasa, posebno u okolini Požarevca. Sve treba dobro ispitati i proceniti ekonomsku isplativost.
U NIS tvrde da početak istraživanja i proizvodnje nafte i gasa van Srbije odgovara novoj strategiji, po kojoj do 2020. godine oko 80 odsto nafte koju će prerađivati treba da se dobija iz sopstvenih izvora. Plan je da se istraživanja nastave u Vojvodini, a više pokrenu južno od Save i Dunava. Započeta su istraživanja u Arilju, a nastaviće se preko planine Jelice, Čačka, Kragujevca i Jagodine do Negotina. Projektom je predviđeno snimanje oko 600 kilomatara, a iz ispitivanja treba da proizađu projekti i kasnije bušenje istražnih bušotina.
- NIS iz sopstvenih nalazišta u Srbiji i Angoli dobija oko milion tona nafte godišnje - kažu u NIS.
- U 2009. godini proizvodnje nafte je porasla za devet odsto, a u ovoj planiran je rast od 13 odsto.
Prema mišljenju stručnjaka u NIS, spajanjem podataka iz Srbije i RS nastaće potpune i tačne geološke karte celog balkanskog regiona.
Republika Srpska
Profesor Danilović kaže da su u Bosni i Hercegovini još 1989. godine rađena istraživanja i da su locirana četiri prioritetna naftna polja čiji se kapacitet procenjuje na 50 miliona tona. Tada su otkriveni potencijali u Republici Srpskoj i Hercegovini, koji su na znatno većim dubinama, od četiri do šest kilometara, što znatno poskupljuje moguću eksploataciju.
Ipak, rat u BiH zaustavio je sva istraživanja i sada ih treba obnoviti.