Međunarodna agencija za energetiku (IEA) zatražila je od svetskih proizvođača sirove nafte da povećaju snabdevanje, kako bi podržali ekonomski oporavak. Poziv IEA dolazi tek nekoliko nedelja uoči sastanka Organizacije zemalja izvoznica nafte, 8. juna.Analitičari, ipak, tvrde da je sve manje verovatno da će biti donesena odluka o povećanju proizvodnje. Upravni odbor podstiče proizvođače da povećaju snabdevanje, što bi doprinelo izbegavanju negativnih ekonomskih posledica, koje bi izazvao dalji nagli pad ponude energenata na tržištu, i pozdravlja svako obećanje rasta proizvodnje.
Uoči sastanka OPEK-a 8. juna, Međunarodna agencija za energetiku apelovala je na članice tog kartela da povećaju proizvodnju nafte, kako bi se ublažile negativne ekonomske posledice sve manje ponude crnog zlata.
Međunarodna agencija za energetiku (IEA) zatražila je od svetskih proizvođača sirove nafte da povećaju snabdevanje, kako bi podržali ekonomski oporavak.
Poziv IEA dolazi tek nekoliko nedelja uoči sastanka Organizacije zemalja izvoznica nafte, 8. juna.
Analitičari, ipak, tvrde da je sve manje verovatno da će biti donesena odluka o povećanju proizvodnje.
"Upravni odbor podstiče proizvođače da povećaju snabdevanje, što bi doprinelo izbegavanju negativnih ekonomskih posledica, koje bi izazvao dalji nagli pad ponude energenata na tržištu, i pozdravlja svako obećanje rasta proizvodnje", navodi se u saopštenju IEA.
Analitičari ističu da je to neobičan potez odeljenja za energetiku Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj, budući da je njihova politika da ne komentarišu politiku proizvođača nafte.
"Veoma se retko dešava da IEA otvoreno daje sugestije OPEK-u. To ukazuje da je međunarodna agencija za energetiku zabrinuta zato što OPEK nije povećao snabdevanje. Proizvodnja u Libiji je praktično obustavljena, a Saudijska Arabija veoma polako povećava obim proizvodnje", izjavila je analitičarka konsultantske firme "Danske markets" Kristin Tuksen.
Međutim, OPEK već duže vreme ne menja proizvodnu kvotu, uprkos rastu cena nafte, uz objašnjenje da je ponuda tog energenta na tržištu dovoljna.
U ukupnom globalnom snabdevanju tečnim zlatom OPEK učestvuje sa 40 odsto.