Predstavnici devet opšina iz BiH danas su sa Peterom Sorensenom, specijalnim predstavnikom EU u BiH, potpisali Memorandum o razumijevanju o podršci za energetsku efikasnost, što bi u budućnosti trebalo da smanji potrošnju energije. Potpisivanjem memoranduma počela je saradnja na realizaciji projekta "Podrška ispunjenju zahtjeva Sporazuma energetske zajednice s fokusom na energetsku efikasnost i obnovljive izvore energije" (DELTER). Glavni cilj ovog sporazuma je povećanje energetske efikasnosti u javnim objektima u opštinama i pružanje podrške BiH da odgovori na obaveze preuzete potpisivanjem Sporazuma o energetskoj zajednici. Memorandum su danas potpisali načelnici opština Jajce, Neum, Tešanj, Zenica, Prnjavor, Trebinje, Višegrad, Zvornik i Brčko. Od ukupnog budžeta od 2,5 miliona eura, koji je obezbijeđen iz Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA) oko 400.000 eura biće obezbijeđeno za nabavku materijala poput prozora i vrata, izolacionog materijala, protočnih bojlera koji štede energiju, za po jednu školu ili vrtić u opštinama koje su potpisale memorandum.
Predstavnici devet opšina iz BiH danas su sa Peterom Sorensenom, specijalnim predstavnikom EU u BiH, potpisali Memorandum o razumijevanju o podršci za energetsku efikasnost, što bi u budućnosti trebalo da smanji potrošnju energije.
Potpisivanjem memoranduma počela je saradnja na realizaciji projekta "Podrška ispunjenju zahtjeva Sporazuma energetske zajednice s fokusom na energetsku efikasnost i obnovljive izvore energije" (DELTER).
Glavni cilj ovog sporazuma je povećanje energetske efikasnosti u javnim objektima u opštinama i pružanje podrške BiH da odgovori na obaveze preuzete potpisivanjem Sporazuma o energetskoj zajednici.
Memorandum su danas potpisali načelnici opština Jajce, Neum, Tešanj, Zenica, Prnjavor, Trebinje, Višegrad, Zvornik i Brčko.
Od ukupnog budžeta od 2,5 miliona eura, koji je obezbijeđen iz Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA) oko 400.000 eura biće obezbijeđeno za nabavku materijala poput prozora i vrata, izolacionog materijala, protočnih bojlera koji štede energiju, za po jednu školu ili vrtić u opštinama koje su potpisale memorandum.
"Energetska efikasnost je budućnost, te jedan od ciljeva i ključnih elemenata strategije EU da do 2020. godine za 25 odsto smanji potrošnju energije. Energetska efikasnost je jedan od najdjelotvornijih načina obezbjeđivanja zaliha energije i smanjenja otrovnih gasova, te jedan od najvažnijih aspekata energetskog planiranja", kazao je Peter Sorensen.
Dodao je da energetski sektor u BiH ima najbolje perspektive za razvoj.
Sorensen je kazao da će ovaj projekat pomoći da bude podignuta svijest građana o važnosti štednje energije u svakodnevnom životu.
Husejin Smajlović, načelnik opštine Zenica, istakao je da već nastoje da efikasno koriste energiju u ovoj opštini.
"Nastojimo da od Zenice napravimo 'zelenu' opštinu. Problem s efektivnim korištenjem energije nema u privatnim objektima. Tamo gdje se plaćaju računi, ljudi uglavnom štede. Problem je s ovim javnim objektima, gdje nema dovoljno svijesti o štednji", kazao je Smajlović.
Peter Brask, vođa tima projekta DELTER, istakao je da je jedan od ciljeva da se pokaže na koji način domaćinstva i opštine mogu poboljšati energetsku efikasnost.