Izrada idejnog projekta hidroelektrane Risan biće završena do kraja godine, a tada će biti poznato i da li je to rješenje isplativo. Crna Gora želi da se dogovori sa Republikom Srpskom predlažući izgradnju HE Risan. U toku je izrada studije o mogućnosti izgradnje te HE koja bi godišnje, prema prvim analizama, mogla da proizvodi od 700 do hiljadu gigavata. HE Perućica proizvodi od 930 do 950 gigavat sati. HE Risan treba da bude zajednički projekat Crne Gore i Republike Srpske. Sigurno je da bi u zoni Risna bila građena, ali lokacija još nije određena. U toku je izrada projekta, a ukoliko se u njega krene vodiće se računa o ekološkim i svim ostalim uticajima. U decembru će se znati da li je gradnja HE Risan finansijski isplativo rješenje. Ukoliko odgovor struke bude pozitivan, a očekuje se da hoće, onda je na potezu politika. Nema sumnje da se nacionalno bogatsvo odnosno crnogorski hidropotencijal ne može poklanjati ili ustupati nekim drugim državama.
Izrada idejnog projekta hidroelektrane Risan biće završena do kraja godine, a tada će biti poznato i da li je to rješenje isplativo, saopštili su iz Elektroprivrede Crne Gore.
Direktor razvoja i inžinjeringa EPCG, Srđan Vujadinović kazao je da Crna Gora želi da se dogovori sa Republikom Srpskom predlažući izgradnju HE Risan.
"U toku je izrada studije o mogućnosti izgradnje te HE koja bi godišnje, prema prvim analizama, mogla da proizvodi od 700 do hiljadu gigavata", rekao je Vujadinović za Pobjedu.
On je podsjetio da HE Perućica proizvodi od 930 do 950 gigavat sati.
Vujadinović je ponovio da HE Risan treba da bude zajednički projekat Crne Gore i Republike Srpske.
"Sigurno je da bi u zoni Risna bila građena, ali lokacija još nije određena. U toku je izrada projekta, a ukoliko se u njega krene vodiće se računa o ekološkim i svim ostalim uticajima", tvrdi Vujadinović.
On je dodao da će se u decembru znati da li je gradnja HE Risan finansijski isplativo rješenje.
"Ukoliko odgovor struke bude pozitivan, a očekuje se da hoće, onda je na potezu politika. Nema sumnje da se nacionalno bogatsvo odnosno crnogorski hidropotencijal ne može poklanjati ili ustupati nekim drugim državama", upozorio je Vujadinović.