U mjestu Sikirevci, 50 kilometara istočno od Slavonskog Broda, u pogon je puštena prva slavonska solarna elektrana. Sikirevačka elektrana je niz fotonaponskih panela na krovu obiteljske kuće vlasnika Ivana Lovrića, a u prizemlju je ormarić s elektronikom preko kojeg prolaze proizvedeni kilovati u eletrodistribucijsku mrežu HEP-a. Lovriću ugovor s Hrvatskim operatorom tržišta energije (HROTE) jamči da će idućih 12 godina po povlaštenoj cijeni otkupljivati električnu energiju. Projekt poput ovog stoji oko 300.000 kuna. Očekuje se da bi ova solarna elektrana godišnje trebala donositi dobit od 50.000 kuna, tako da bi sama sebe otplatila za šest godina, a za drugih šest godina trebala bi donijeti dobit od još 300.000 kuna.
U mjestu Sikirevci, 50 kilometara istočno od Slavonskog Broda, u pogon je puštena prva slavonska solarna elektrana.
Sikirevačka elektrana je niz fotonaponskih panela na krovu obiteljske kuće vlasnika Ivana Lovrića, a u prizemlju je ormarić s elektronikom preko kojeg prolaze proizvedeni kilovati u eletrodistribucijsku mrežu HEP-a, prenosi Hina.
Lovriću ugovor s Hrvatskim operatorom tržišta energije (HROTE) jamči da će idućih 12 godina po povlaštenoj cijeni otkupljivati električnu energiju.
Projekt poput ovog stoji oko 300.000 kuna. Očekujem da bi ova solarna elektrana godišnje trebala donositi dobit od 50.000 kuna, tako da bi sama sebe otplatila za šest godina, a za drugih šest godina trebala bi donijeti dobit od još 300.000 kuna, kaže Lovrić.
Da bi osigurali povrat investicije, minimalna površina kolektora mora biti 70 metara četvornih. Projekti solarnih elektrana odlični su za škole, općine... Izgradi li općina ovakvu solarnu elektranu, može pokriti svoje troškove javne rasvjete i vratiti investiciju, ističe Ivan, priznajući da bez poticajne otkupne cijene električne energije od 3,83 kune/kWh cijeli projekt ne bi bio isplativ. Tu otkupnu cijenu za električnu energiju, kaže, ostvaruju vlasnici elektrana snage do 10 kW.
Solarna elektrana iz Sikirevaca tek je peta elektrana tog tipa u Hrvatskoj.