Prva solarna fotonaponska elektrana snage 5,06 kw puštena je u rad u Tehničkoj školi "Mihajlo Pupin“ u Kuli i napajaće električnom energijom potrošače u kabinetu profesora Ivana Marjana koji je osmislio ovaj projekat. Solarnu elektranu finansirala je Vlada Španije preko Agencije za energetsku efikasnost republike Srbije. Projekat unapređenja solarne pokazao je da ideje i znanje imamo, ali da hronično nedostaje novac. Cilj je da se podrže ovakvi projekti, ali i da se privuku investitori i da se ubede da je ulaganje u obnovljive izvore energije budućnost. Ova tehnologija je za Srbiju skupa i treba je uvoditi postepeno, ali zato imamo izvore kao što je biomasa i u tome je naša šansu. Društvo za energetsku efikasnost koje radi u Tehničkoj školi Mihajlo Pupin, najavilo je za narednu godinu realizaciju još jednog projekta ovakve vrste. Reč je o vetrenjači koja će proizvoditi struju.
Prva solarna fotonaponska elektrana snage 5,06 kw puštena je u rad u Tehničkoj školi "Mihajlo Pupin“ u Kuli i napajaće električnom energijom potrošače u kabinetu profesora Ivana Marjana koji je osmislio ovaj projekat.
Solarnu elektranu finansirala je Vlada Španije preko Agencije za energetsku efikasnost republike Srbije. Projekat unapređenja solarne pokazao je da ideje i znanje imamo, ali da nam hronično nedostaje novac, rečeno je prilikom puštanja u rad mini elektrane.
"Naš zadatak je da podržimo ovakve projekte, ali i da privučemo investitore i ubedimo ih da je ulaganje u obnovljive izvore energije budućnost", naglasio je Radosav Striković, pokrajinski sekretar za energetiku i mineralne sirovine.
"Ova tehnologija je za Srbiju skupa i treba je uvoditi postepeno, ali zato imamo izvore kao što je biomasa i u tome vidim našu šansu", rekao je za RTV Rastislav Kragić, stručni savetnik u Agenciji za energetsku efikasnost.
Društvo za energetsku efikasnost koje radi u Tehničkoj školi Mihajlo Pupin, najavilo je za narednu godinu realizaciju još jednog projekta ovakve vrste. Reč je o vetrenjači koja će proizvoditi struju.