Rekordne investicije u obnovljive izvore energije u 2011.

Bez autora
Feb 02 2012

Prema Bloombergovom istraživanju 2011. godina je rekordna po ulaganjima u obnovljive izvore energije. Ta ulaganja premašuju 260 milijardi dolara, što je pet posto više u odnosu na 2010, a gotovo pet puta više u odnosu na 2004. Ulaganja u solarnu energiju su nadmašila vjetroenergiju, a iznenađujuća velika ulaganja u obnovljive izvore energije bila su u SAD-u,a koji je prvi put od 2008. ispred Kine zahvaljujući raznim državnim podsticajima. Ukupna ulaganja u solarnu tehnologiju u 2011. iznosila su 136,6 milijardi dolara, što predstavlja rast od 36 posto u odnosu na prethodnu godinu. To je gotovo dvostruko više od 74,9 milijardi dolara investiranih u vjetroelektrane, što predstavlja pad od 17 posto u odnosu na prethodnu godinu. Evropa kao cjelina imala je porast investicija obnovljivih izvora energije od tri posto, na 100,2 milijarde dolara, s najvećim ulaganjima u tehnologije solarne energije. U Bosni i Hercegovini nema proizvodnje energije iz obnovljivih izvora izuzev malih hidroelektrana instalirane snage 37,7 MW, od čega u FBiH 23,7 MW i u RS 14 MW.

Rekordne investicije u obnovljive izvore energije u 2011.Prema Bloombergovom istraživanju 2011. godina je rekordna po ulaganjima u obnovljive izvore energije.

Ta ulaganja premašuju 260 milijardi dolara, što je pet posto više u odnosu na 2010, a gotovo pet puta više u odnosu na 2004.

Ulaganja u solarnu energiju su nadmašila vjetroenergiju, a iznenađujuća velika ulaganja u obnovljive izvore energije bila su u SAD-u,a koji je prvi put od 2008. ispred Kine zahvaljujući raznim državnim podsticajima.

Ukupna ulaganja u solarnu tehnologiju u 2011. iznosila su 136,6 milijardi dolara, što predstavlja rast od 36 posto u odnosu na prethodnu godinu.

To je gotovo dvostruko više od 74,9 milijardi dolara investiranih u vjetroelektrane, što predstavlja pad od 17 posto u odnosu na prethodnu godinu.

Evropa kao cjelina imala je porast investicija obnovljivih izvora energije od tri posto, na 100,2 milijarde dolara, s najvećim ulaganjima u tehnologije solarne energije.

U Bosni i Hercegovini nema proizvodnje energije iz obnovljivih izvora izuzev malih hidroelektrana instalirane snage 37,7 MW, od čega u FBiH 23,7 MW i u RS 14 MW.

Što se tiče biomase, 1,5 miliona tona ogrjevnog drveta na koliko se procjenjuje godišnja potrošnja u BiH, ne može se smatrati obnovljivim izvorom jer ne postoje nikakvi podaci o kontroli održivosti ovog izvora.

Za sada nema akcionog plana za promociju obnovljivih izvora energije niti zakonske regulative na nivou države BiH.

Vlada FBiH je juna 2010. donijela Uredbu o korištenju obnovljivih izvora energije u kojoj su numerički izraženi ciljevi koji procentualno iskazuju koliko se iz ukupne potrebe za energijom može pokriti iz obnovljivih izvora, ali je provodivost ciljeva ostala nedorečena.

Interes za izgradnju vjetroelektrana u BiH postoji te je u toku prikupljanje projektne dokumentacije i izgradnje vjetroparka u Tomislav-Gradu, Livnu i Podveležju.

Trenutno u BiH postoji jedan fotonaponski sistem snage 3,9 kW koji je postavljen na krovu Centra za posebne potrebe djece Los Rosales u Mostaru.

Bitno je naglasiti da sredstva za podsticaje predviđene Uredbom za proizvdonju električne energije iz obnovljivih izvora i efikasne kogeneracije plaćaju potrošači električne energije na mjesečnom nivou.

Naknadu za obnovljive izvore energije u FBiH potrošači izdvajaju 0,001 KM plus PDV po kilovatsatu dok u RS-u naknadu će plaćati svi potrošači po cijeni od 0,018 KM na mjesečnom nivou za utrošeni kilovatsat električne energije.

Namjera Vlade FBiH da u cjelini zakonski uredi ovu oblast je pozitivan pomak u 2012. godini, saopćeno je iz Centra za edukaciju i podizanje svijesti o potrebi povećanja energetske efikasnosti "Energis".

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik