Rusi prave fabriku za ukapljeni gas u Zvorniku?

Bez autora
Oct 19 2023

Predsjednik Vlade RS Radovan Višković rekao je tokom posjete Moskvi da bi na području Zvornika trebalo da bude izgrađeno postrojenje za pretvaranje prirodnog gasa u tečni i da je jedan ruski investitor zainteresovan za ovaj projekat.

Na ovaj način ponovo je aktuelizovana priča o fabrici za ukapljeni gas u Republici Srpskoj, jer je, podsjećanja radi, u Zvorniku još 2017. godine trebalo da se gradi ovakvo postrojenje vrijedno 70 miliona evra, ali od toga nije bilo ništa.

Od predstavnika Vlade RS pokušali smo saznati o čemu je konkretno premijer Višković pričao sa ruskim ulagačem i kako je zamišljeno da se to sprovede... 

Dosad je poznato da je u Moskvi prezentovan projekat gasifikacije Republike Srpske, koju je predstavio glavni inženjer multinacionalne kompanije "Sapienti", čije je sjedište u Ruskoj Federaciji.

Investitor bi, kako je za "Nezavisne novine" rečeno iz Ministarstva energetike i rudarstva RS, izgradio postrojenje za ukapljivanje prirodnog gasa, a okvirna vrijednost investicije bi bila 20 miliona evra.

"Projekat bi bio izuzetno značajan jer bi se gas u tečnom stanju transportovao na lokaciju potrošača do kojih je nemoguće ili neisplativo graditi gasnu infrastrukturu", rekao je Višković u Moskvi, dodajući da bi tečni gas mogla da koristi i Termoelektrana Gacko umjesto mazuta, te da postoje i drugi potencijalni korisnici. "Dogovorili smo se da napravimo projektni zadatak i sagledamo koji bi još potrošači, osim Termoelektrane Gacko, bili korisnici. Anketiraćemo sve potencijalne korisnike i dostaviti parametre budućem investitoru, nakon čega će biti poznat iznos investicije", pojasnio je Višković.

Na to se nadovezao ministar energetike i rudarstva RS Petar Đokić, naglasivši da pojedine kompanije iz Srpske dugi niz godina iskazuju potrebu za korišćenjem prirodnog gasa, a da će studija biti izrađena zajedno sa potencijalnim investitorom.

I to bi bilo to što se tiče detalja o eventualnom projektu u Zvorniku. 

Ono što nam je rečeno iz resornog ministarstva jeste da ovo postrojenje nema nikakve veze sa projektom iz 2017. godine.

"Što se tiče statusa projekta koji pominjete, strane u projektu isti nikada nisu opozvale te mi ne možemo govoriti o tome da li će se stvoriti uslovi da se taj projekat do kraja realizuje na način kao što je najavljeno te 2017. godine", navodi se u odgovoru na naš upit iz Ministarstva energetike i rudarstva RS.

A dok ne bude objelodanjeno više konkretnijih detalja za novi projekat kratko ćemo podsjetiti na to šta je predviđao stari.

Naime, "Gas-Res" i ruski "Gasprom SPG Tehnology" potpisali su 2017. godine sporazum i pismo namjere o osnivanju zajedničkog preduzeća i fabrike u Zvorniku koje bi trebalo da se bavi prebacivanjem gasa u tečno stanje (tzv. ukapljeni gas), ali i hladnjače ili postrojenja za proizvodnju struje. 

Sporazumom je tada predviđeno da će ruski gigant biti većinski vlasnik, a da će "Gas-Res" imati manji udio u vlasništvu. Projekat je trebalo da bude vrijedan 70 miliona evra. 

Ali, priča godinama nije mrdala sa mrtve tačke jer nikada nisu usvojeni rezultati Studije izvodljivosti, kao i završetak neophodnih geoloških istraživanja. 

Međutim, nadležni su prošle godine poručili da se od projekta nije odustalo, već da je postupak usporen zbog pandemije, a i zbog situacije u Ukrajini. 

Iz kompanije "Gas-Res" kazali su tada za "Nezavisne novine" da se projekat nalazi u predinvesticionoj fazi i da je u procesu usvajanja rezultata Studije izvodljivosti. Tadašnji gradonačelnik Zvornika Zoran Stevanović nam je potvrdio da je "Gasprom" kupio plac na kome će graditi postrojenje, da je preduzeće zvanično registrovano u Banjaluci, te da su počela geološka istraživanja.

Ta istraživanja je radila firma IRM-BOR iz Zvornika, iz koje su nam kazali da je posao obavljen 2021. godine na zahtjev ruske strane, ali nisu željeli da otkriju o kome se radi. Vlado Gavrić, direktor pomenute firme, kazao je tada za "Nezavisne novine" da im je uplaćen dio avansa za istraživanje, ali da nakon toga izvještaj nisu uspjeli nikome da dostave, jer su sve veze bile prekinute zbog rata u Ukrajini. Gavrića smo pokušali opet kontaktirati, ali nije bio dostupan.

Podsjetimo i to da je postrojenje trebalo da se gradi na zemljištu nedaleko od fabrike "Alumina". Više detalja o tom projektu tražili smo od Ministarstva energetike i rudarstva RS, ali nam nije odgovoreno ni na jedno naše pitanje.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik