Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar finansija Siniša Mali uručio je danas ambasadoru Japana u Beogradu Takahiku Kacumati Pismo o namerama, u kome se ističe volja Vlade da se dodatno unapredi partnerstvo sa Japanskom agencijom za međunarodnu saradnju – JICA, i to kroz finansiranje reverzibilne hidroelektrane Bistrica.
Mali je, tokom oproštajne posete japanskog ambasadora, objasnio da je reč o strateški važnom projektu, koji povećava udeo obnovljivih izvora energije u Srbiji, što je jedan od prioriteta, a zatim omogućava i balansiranje proizvodnje i skladištenje električne energije.
U Pismu o namerama, kako je preneo, ističe se posvećenost Ministarstva finansija, Ministarstva rudarstva i energetike i „Elektroprivrede Srbije” pronalaženju najboljih finansijskih i tehničkih rešenja za efikasno sprovođenje ovog projekta, koji je predviđen i Zakonom o budžetu za 2023. godinu.
Sagovornici su se saglasili da su poslednje godine u svetu pokazale da su neophodna dalja ulaganja u energetiku i takozvanu čistu energiju, pri čemu je Mali naglasio da Vlada priprema plan investicija u ovoj oblasti, kao i sveobuhvatnu strategiju, u kojoj je jedan od najvažnijih projekata upravo izgradnja reverzibilne hidroelektrane Bistrica.
Mali i Kacumata su konstatovali da Japan ima dragoceno iskustvo kada je reč o projektima u oblasti unapređenja zaštite životne sredine, te da je u tom smislu japansko iskustvo dragoceno.
Potpredsednik Vlade je iskazao zahvalnost ambasadoru na tome što je doprineo jačanju saradnje Srbije i Japana za vreme svog mandata u Beogradu, i istakao da je značajno to što se i konkretnim projektima učvršćuju prijateljski odnosi koji su dugi čak 140 godina.
On je podvukao da aktivnost japanskih kompanija u privredi Srbije garantuje kvalitet, uspeh i svetske standarde i ukazao na značajnu ulogu kompanije „Itochu“ u projektu javno-privatnog partnerstva za deponiju u Vinči, kao i na investicije „Toyo Tayers“ u Inđiji, „Nidec“ u Novom Sadu i drugih.
U razgovoru je ocenjeno da konkretni projekti i ekonomske veze dodatno unapređuju saradnju dveju zemalja, koje, iako su geografski udaljene, neguju tradicionalno prijateljstvo.
Snažna podrška Japana Srbiji u procesu energetske tranzicije
Ministarka rudarstva i energetike u Vladi Republike Srbije Dubravka Đedović primila je danas u oproštajnu posetu ambasadora Japana u Srbiji Takahika Kacumatu, iskazavši mu zahvalnost na dobroj saradnji i rezultatima ostvarenim na zajedničkim projektima u oblasti energetike i zaštite životne sredine.
Đedović je tom prilikom istakla da energetika zauzima važno mesto u saradnji dveju zemalja, posebno kada se govori o izgradnji postrojenja za odsumporavanje u termoelektranama „Nikola Tesla” A i B i projektu posvećenom pravednoj tranziciji i dekarbonizaciji, kroz koji se pruža podrška Srbiji u procesu energetske tranzicije.
Ministarka je napomenula da je Japan poznat kao jedan od najvećih bilateralnih donatora, ali da postoji značajan potencijal i za dalje unapređenje ekonomske saradnje u procesu energetske tranzicije, gde su japanske kompanije već iskazale interesovanje za saradnju na razvoju energetske infrastrukture i u sektoru obnovljivih izvora energije.
Ambasador Japana je podsetio na dobru saradnju Srbije sa Japanskom agencijom za međunarodnu saradnju (JICA) i istakao snažnu podršku našoj zemlji u procesu energetske tranzicije.
Kacumata je ukazao na to da su dve zemlje prošle godine obeležile 140 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa i da postoji puno prostora za produbljivanje saradnje u dekarbonizaciji energetskog sektora, procesu u kome Japan ima veliko iskustvo, navodi se u saopštenju Ministarstva rudarstva i energetike.