Vlada AP Vojvodine i Naftna industrija Srbije (NIS) sarađivaće u oblasti razvoja i korišćenja geotermalnih izvora energije. Memorandum o saradnji u toj oblasti potpisali su danas u Vladi Vojvodine predsednik Pokrajinske vlade dr Bojan Pajtić i generalni direktor NIS-a Kiril Kravčenko. Vlada Vojvodine već više godina sarađuje sa NIS-om. Svake godine potpisivani su sporazume koji se odnose na investicije NIS-a u zdravstvo, obrazovanje, kulturu u onim lokalnim samoupravama gde NIS ima pogone i sprovodi svoje razvojne projekte. Danas je potpisan sporazum koji ide korak dalje, koji ide u susret razvojnim planovima i programima i Pokrajine i same naftne industrije. On se odnosi na korišćenje geotermalnih izvora energije na teritoriji Vojvodine. Evropski standardi i međunarodne konvencije obavezuju da u narednih desetak godina u strukturi energije koja bude proizvedena i koja se troši u Srbiji, 10 posto bude energija iz obnovljivih izvora energije. Geotermalni izvori jesu nešto čime, kao potencijalom, obiluje Vojvodina, ali nisu dovoljno korišćeni, o čemu govori podatak da u ovom trenutku postoji 78 geotermalnih izvora, a da se samo jedna petina koristi.
Vlada AP Vojvodine i Naftna industrija Srbije (NIS) sarađivaće u oblasti razvoja i korišćenja geotermalnih izvora energije.
Memorandum o saradnji u toj oblasti potpisali su danas u Vladi Vojvodine predsednik Pokrajinske vlade dr Bojan Pajtić i generalni direktor NIS-a Kiril Kravčenko.
Vlada Vojvodine već više godina sarađuje sa NIS-om. Svake godine potpisivani su sporazume koji se odnose na investicije NIS-a u zdravstvo, obrazovanje, kulturu u onim lokalnim samoupravama gde NIS ima pogone i sprovodi svoje razvojne projekte. Danas je potpisan sporazum koji ide korak dalje, koji ide u susret razvojnim planovima i programima i Pokrajine i same naftne industrije. On se odnosi na korišćenje geotermalnih izvora energije na teritoriji Vojvodine.
Evropski standardi i međunarodne konvencije obavezuju da u narednih desetak godina u strukturi energije koja bude proizvedena i koja se troši u Srbiji, 10 posto bude energija iz obnovljivih izvora energije. Geotermalni izvori jesu nešto čime, kao potencijalom, obiluje Vojvodina, ali nisu dovoljno korišćeni, o čemu govori podatak da u ovom trenutku imamo 78 geotermalnih izvora, a da se samo jedna petina koristi.
Kako je istakao Pajtić, postoje planovi da se, nakon donošenja zakona o javno-privatnom partnerstvu, oformi jedno zajedničko preduzeće, a na pripremama za njegovo osnivanje već sada će početi da rade naši stručnjaci. To preduzeće imaće cilj da razvija geotermalne potencijale u Pokrajini, u interesu i Vojvodine i onih kompanija, kao što je NIS, koje su profitabilne u energetskom sektoru. Ideja je da se geotermalni izvori koriste i za proizvodnju toplotne energije, za razvoj poljoprivrede, odnosno za poljoprivrednu proizvodnju u staklenicima i plastenicima.
Ova energija treba da se koristi i u industriji i u turizmu. Veliko je interesovanje investitora za razvoj sportsko-rekreativnog i banjskog turizma, izgradnju spa i welnes centara, koji su već počeli da niču u Vojvodini, a zajednička kompanija bi stvorila formalne, logističke i tehničke preduslove da se geotermalni izvori energije mnogo više koriste nego do sada. Na taj način stvorili bi se uslovi i za veće zapošljavanje,u poljoprivredi i turizmu, u energetskom sektoru, dodaje Pajtić.
Generalni direktor NIS-a Kiril Kravčenko rekao je da sa ekonomske tačke gledišta, Vojvodina ima velike kapacitete geotermalne energije, a zajedničkom saradnjom moći će da se iskoriste ti kapaciteti.
U zajedničko preduzeće NIS ulaže 78 bušotina i 10 instalacija, u vrednosti oko 14 miliona evra, a tokom narednih nekoliko meseci biće završeni svi pravni poslovi koji se odnose na formiranje preduzeća i zatim započinju realni poslove na terenu. Kravičenko očekuje da će se već naredne godine dobiti prvi pozitivni rezultati.