Si enerdži traži koncesiju

Bez autora
Sep 16 2010

Predsjednik britanske kompanije Si enerdži, Stiven Remp, zatražio je od crnogorske Vlade da odobri detaljan radni program za koncesiju koju ta firma ima na Prevlaci. Taj program se, kako je kazao, tri i po godine nalazi kod Ministarstva ekonomije u očekivanju usvajanja Zakon o nafti i gasu. Njihov stav, a samim tim i njihovih partnera u konzorcijumu, jeste da je koncesija koja se tiče Prevlake još validna i odluka na koju oni sada čekaju jeste da Vlada odobri taj radni program na osnovu novousvojenog Zakona o nafti i gasu. Radni program pokriva tri faze, a da prva koja se trenutno sprovodi, podrazumijeva proučavanje podataka koje su do sada dobili istraživanjem podmorja. Naredne godine bi koristeći 3D sistem dobili podatke seizmičke prirode, a već 2012. godine taj program predviđa da se naprave dvije bušotine na osnovu podataka o seizmičkoj aktivnosti i nakon toga očekuju da dobiju uvid da li postoje komercijalne količine gasa u Crnoj Gori.

Si enerdži traži koncesijuPredsjednik britanske kompanije Si enerdži, Stiven Remp, zatražio je od crnogorske Vlade da odobri detaljan radni program za koncesiju koju ta firma ima na Prevlaci.

Taj program se, kako je kazao, tri i po godine nalazi kod Ministarstva ekonomije u očekivanju usvajanja Zakon o nafti i gasu.

»Naš stav, a samim tim i mojih partnera u konzorcijumu, jeste da je koncesija koja se tiče Prevlake još validna i odluka na koju mi sada čekamo jeste da Vlada odobri taj naš radni program na osnovu novousvojenog Zakona o nafti i gasu«, rekao je Remp na konferenciji za novinare.

On je kazao da radni program pokriva tri faze, a da prva koja se, kako je kazao, trenutno sprovodi, podrazumijeva proučavanje podataka koje su do sada dobili istraživanjem podmorja. »Naredne godine bismo koristeći 3D sistem dobili podatke seizmičke prirode, a već 2012. godine taj program predviđa da se naprave dvije bušotine na osnovu podataka o seizmičkoj aktivnosti i nakon toga očekujemo da dobijemo uvid da li postoje komercijalne količine gasa u Crnoj Gori«, objasnio je Remp.

Na pitanje da li Vlada u nekom dijelu spori koncesiju na Prevlaci odgovorio je da on neće da daje nikakve informacije u ime Vlade, ali da je zadovoljan sastankom koji je u srijedu imao sa ministrom ekonomije Brankom Vujovićem.

Remp nije tačno znao da saopšti na koliko godina je koncesija njegove kompanije na Prevlaci, u čijem konzorcijumu su još grčki Helenik petroleum i crnogorski Jugopetrol, ali je kazao da se takve koncesije svuda u svijetu prave na dugoročno 20 ili 25 godina. »Naša koncesija na Prevlaci pokriva i istraživanje i proizvodnju«, rekao je.

Na pitanje da li će se njegova kompanija prijaviti na tender za ulcinjsku oblast, koji će Vlada objaviti početkom narednog mjeseca, kazao da ne može tačno to da saopšti, jer još nijesu vidjeli tender. »Mogu samo da kažem da bi Vlada Crne Gore možda voljela da se mi prijavimo za tender za Ulcinj, ali trenutno imamo dosta posla i sa Prevlakom«, rekao je Remp.

Remp je podsjetio da je kompanija Si enerdži, koja se ranije zvala Remko enerdži, bila partner u dvije koncesje sa crnogorskom kompanijom Jugopetrol, ali da je Vlada 2006. odlučila da okonča jednu od koncesija u oblasti Ulcinja. »Vlada je znala da nijesam zadovoljan tom odlukom. Ta odluka je donesena kada sam bio teško bolestan i kada nijesam bio u stanju da se bavim tim stvarima«, naveo je Remp.

On smatra da Vlada neće privući ni jednog investitora u oblasti istraživanja nafte i gasa ukoliko ne bude imala kvalitetan međunarodno priznat Zakon o nafti i gasu.

Remp je kazao da je razlog njegovog ponovnog dolaska u Crnu Goru nedavno usvojeni Zakon o nafti i gasu i dodao da nije važno koliko Crna Gora ima resursa već da li ima odgovarajući pravni okvir da bi ih eksploatisala. »Novi zakon će poslužiti kao okidač koji će dovesti strane investitore da ulažu u vašu zemlju«, rekao je Remp i kazao da duboko vjeruje da Crna Gora ima komercijalne količine gasa.

Takođe smatra da Crna Gora ima potencijala za istraživanje nafte i gasa i da bi bila šteta da to ne iskoristi.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik