Za komercijalne kupce električne energije koji se snabdevaju kod „Elektroprivrede Srbije” (EPS), a kojima ovih dana ističu ugovori, nove će potpisati sa drugim iznosima za megavat-sat koje budu pazarili.
Jer projekcije za budućnost pokazuju da će se cena struja povećavati i da bi mogla da ode na 116-117 evra po megavat-satu, koliko se očekuje da košta i u prvom kvartalu 2026. godine. Onaj ko ne rizikuje, taj i ne dobija, ali da li će komercijalni kupci s ovom cenom biti na dobitku ili ne, zavisiće kako od odnosa ponude i tražnje, tako i od cene gasa za vršne elektrane, ali i mnogih drugih faktora.
Ono što svakako najviše zanima jeste da li će se nova cena megavata preliti na krajnjeg potrošača. Inače je megavat-sat struje za privredu iznosio 94 evra, a od 1. maja prošle godine struja je bila snižena za oko 20 odsto. Prethodno su, u 2023, privrednici plaćali 119,67 evra po megavat-času.
Mr Željko Marković, stručnjak za energetiku i jedan od bivših direktora u EPS-u, kaže da ne mora viša ugovorena cena s EPS-om da ima direktnog efekta na poskupljenje i da li će neka roba poskupeti ili ne zavisi u kojoj meri električna energija učestvuje u procesu proizvodnje. Jer ako je učešće struje od pet do 10 odsto, a poskupljenje je, primera radi, 10 odsto, onda će to biti za jedan odsto veća cena u krajnjoj proizvodnji, što ne mora da se odrazi na skok cena za krajnjeg kupca.
On kaže da to što neko sada ugovara kupovinu struje za 117 evra po megavat-satu ne znači da će ta ista cena biti i kod onih kojima će ugovor s EPS-om isteći za tri ili pet meseci.
– Cena tada može biti i viša i niža, što opet zavisi od svih pomenutih faktora. Najbolje vreme za potpisivanje novih ugovora za kupovinu struju je decembar kada je najviše ima i kada je i cena najprihvatljivija, što komercijalni kupci mahom znaju, pa će možda neki do njih sada potpisati ugovor do novembra, a potom za decembar kupiti struju po drugoj ceni – kaže Marković.
Kao primer kako se kreće cena struje je da je juče na kraju dana koštala u Bugarskoj 160 evra, a kod nas 140 evra po megavat-satu, a preko dana je koštala 90 evra.
Ovde nije reč ni o kakvoj novoj metodologiji, nego o onoj koja važi od septembra 2024. godine.
Na pitanje da li je struja za komercijalne kupce kod EPS-a i dalje najpovoljnija, Marković kaže da jeste i da zato većina velikih i preuzima struju od ovog akcionarskog društva. Inače, osim EPS-a, kupcima je na raspolaganju još 80 snabdevača strujom koji imaju licencu.
EPS po ovoj metodologiji kupcima nudi više načina obrazovanja cena struje pa oni mogu da biraju „paket” u skladu sa svojim potrebama. To su, primera radi, fiksne cene za ceo period snabdevanja, cene sa mogućnošću periodičnog korigovanja (na nekoliko meseci) u zavisnosti tržišnih uslova, promenjive cene bazirane na ostvarenim cenama na referentnoj berzi (svakog mesece druga cena), gde će kupci, u zavisnosti od odabranog i ugovorenog modela biti u mogućnosti i da upravljaju svojom potrošnjom i time ostvare uštede.