Solarni krediti preko NLB i Hipo banke

Bez autora
May 19 2011

Preko NLB Montenegrobanke i Hypo Alpe Adria banke crnogorski građani će uskoro moći da dobiju beskamatni kredit za nabaku sistema za solarno zagrijavanje vode. Pored ove dvije banke i CKB je bila dostavila ponudu za ovaj projekat koji se realizuje u saradnji Ministarstva ekonomije i Programa zaštite životne sredine Ujedinjenih nacija. Ponuda CKB je otpala jer je bila loša, odnosno neprihvatljiva. Ministarstvo ekonomije i UNEP još u februaru su uputili javni poziv komercijalnim bankama da ponude uslove i modalitet saradnje za kredite za domaćinstvima za ugradnju solarnih kolektora. Kamata, koju su ponudile ove banke, koji treba da se subvencioniše iz ovog programa je sedam odsto. Krediti će se koristiti samo za potrebe ugradnje kolektora i biće u visini vrijednosti solarnog sistema koji se stavlja na stambeni objekat.

Solarni krediti preko NLB i Hipo bankePreko NLB Montenegrobanke i Hypo Alpe Adria banke crnogorski građani će uskoro moći da dobiju beskamatni kredit za nabaku sistema za solarno zagrijavanje vode.

- Pored ove dvije banke i CKB je bila dostavila ponudu za ovaj projekat koji se realizuje u saradnji Ministarstva ekonomije i Programa zaštite životne sredine Ujedinjenih nacija - kazao je juče savjetnik za energetsku efikasnost u Ministarstvu ekonomije Božidar Pavlović.

- Ponuda CKB je otpala jer je bila loša, odnosno neprihvatljiva - objasnio je Pavlović.

Ministarstvo ekonomije i UNEP još u februaru su, podsjetimo, uputili javni poziv komercijalnim bankama da ponude uslove i modalitet saradnje za kredite za domaćinstvima za ugradnju solarnih kolektora. Kamata, koju su ponudile ove banke, koji treba da se subvencioniše iz ovog programa je, kako saznaje Pobjeda, sedam odsto.

Krediti će se koristiti samo za potrebe ugradnje kolektora i biće u visini vrijednosti solarnog sistema koji se stavlja na stambeni objekat.

- Ministarstvo ekonomije i UNEP obezbijedili su novac za subvencioniranje kamatne stope u cilju omogućavanja pristupa komercijalnim zajmovima za nabavku sistema za solarno zagrijavanje vode, i to do nula odsto efektivne kamatne stope. To znači da za prosječno domaćinstvo, mjesečna rata kredita, koji bi se otplaćivao sedam godina, iznosi oko 20 eura, objasnili su tada iz ovog Vladinog resora.

Ovaj projekat je pokrenut na osnovu studije tržišnog potencijala za razvoj, ugradnju i korišćenje solarnih kolektora za zagrijavanje sanitarne vode koja je pokazala da Crna Gora ima izuzetne ekonomske povoljnosti za ugradnju ovih tehnologija.

Iz Vlade su u februaru takođe objasnili da je Ministarstvo za životnu sredinu, kopno i more Italije (IMELS) i Program zaštite životne sredine Ujedinjenih nacija (UNEP), pokrenuli su projekat za Crnu Goru, pod nazivom MONTESOL - Montenegro Solar Water Heating, kojim rukovodi Sektor za energetsku efikasnost Ministarstva ekonomije, a partneri su i komercijalne banke u Crnoj Gori. Iz Ministarstva podsjećaju da se u razvijenim zemljama i zemljama ubrzanog razvoja, kakva je Crna Gora, više od 50 odsto potreba za električnom energijom koristi za potrebe zagrijavanja vode i prostora.

- Zbog velikog solarnog potencijala Crne Gore i sve pristupačnije tehnologije koja se uspješno koristi za zagrijavanje sanitarne vode i prostora, ali i povećanja cijena električne energije, upotreba solarnih kolektora sve je povoljnije rješenje za prosječno domaćinstvo - kažu u Ministarstvu.

Istraživanje, koje je tokom 2009. godine sprovedeno među domaćinstvima centralnog i južnog regiona Crne Gore, pokazalo je da je čak 70 odsto ispitanika spremno da ugradi solarni kolektor ako može uštedjeti. Isto istraživanje je pokazalo da čak 80 odsto građana smatra da mjesečna rata kredita do 30 eura predstavlja pristupačnu investiciju za ugradnju solarnog kolektora koji može da se otplati za pet do sedam godina.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik