Polja oko Subotice postaju novi proizvođači „zelene” električne energije. Na sednici Skupštine grada odbornici su prihvatili odluku o izradi plana detaljne regulacije za solarnu elektranu koja će se prostirati na više od 23 hektara u naselju Bikovo, na prostoru oko nekadašnje fabrike đubriva „Azotara”.
Pre toga, novembra 2020. godine, odbornici su odobrili izradu urbanističke dokumentacije za izgradnju najvećeg parka vetrogeneratora u zemlji, u selu Čantavir.
Rasprava o postavljanju solarne elektrane unela je varnice u skupštinsku raspravu. Investitor solarne elektrane je preduzeće „Solar C2022” d. o. o. iz Alibunara i predviđeno je postavljanje solarnih panela koji će proizvoditi 9.999 kilovata. Osim toga, izradom dokumentacije obuhvaćena je i trasa kablovskog voda i multimodalnog voda na teritoriji Subotice.
Miroslav Milojević, odbornik opozicione odborničke grupe „Pokret građanske Subotice”, postavio je pitanje zbog čega nije urađena studija uticaja na životnu sredinu, te šta će biti sa solarnim panelima, koji sadrže otrovne materije, nakon što im istekne rok trajanja. „Mi ne znamo koje su reference investitora, i šta kada nakon osam godina on napuni svoje bisage, ko će se baviti njihovim uklanjanjem i reciklažom”, pitao je Milojević. On je podsetio na usvojenu odluku o planovima za park vetrogeneratora i dodao da se ništa u vezi s tim ne dešava.
Odbornica dr Jelica Santrač upitala se, uvažavajući prednosti dobijanja zelene energije, i da li će odbornici koji podrže ovaj projekat odgovarati i za ono što će biti konačni ishod solarnih panela, a to je njihovo recikliranje. „Kad pogledamo segment ko stoji iza toga, to nam je dodatno opterećenje i pitamo se zar stvarno ne možemo da se oslobodimo korupcije”, rekla je Santračeva, što je izazvalo burno negodovanje među odbornicima većine.Odbornici vladajuće koalicije SVM-a i SNS-a podržali su ovaj projekat. Odbornik Duško Petrović (SNS) istakao je da je reč o planiranoj velikoj proizvodnji. „Ovo je veliki proizvođač i jedan od prvih predmeta koje smo obradili u „Elektrodistribuciji Subotica” i zahtevano je da pribavi svu dokumentaciju predviđenu Zakonom o planiranju i izgradnji. Jedan od tih koraka je i izrada prostornog plana. Meru od 10 megavati proizvodnje teško će postići, u zavisnosti od godišnjeg doba, vremenskih prilika, doba dana, ali i ta količina na distributivnoj mreži izuzetno je značajna. Neću navoditi podatke, ali to bi bilo pet odsto jučerašnje potrošnje u Subotici”, rekao je Petrović.
Prema podacima dostupnim na Agenciji za privredne registre preduzeće, „Solar S2022” registrovano je 7. marta 2022. godine sa hiljadu dinara osnivačkog kapitala, osnivač i direktor preduzeća je Milan Cvijetinović. Preduzeće je registrovano za proizvodnju električne energije.