Javni poziv za dodjelu koncesije za izgradnju solarne elektrane i vjetroparka Planik u Bileći (RS), projekta vrijednog gotovo 240 milijuna KM (oko 122 mil. eura) privukao je velik broj ulagača iz cijelog svijeta.
Sedam kompanija otkupilo je natječajnu dokumentaciju, od kojih su tri iz Kine, po jedna iz Turske i iz Austrije, jedna iz Izraela i jedna iz Bileće, koja je u vlasništvu poduzetnika iz Crne Gore i Izraela.
Odluku donosi vlada
Riječ je o kompanijama Arlon Investment i B&B sunce i vjetar. Ova druga je i pokrenula inicijativu za raspisivanje javnog poziva. Iza te kompanije stoji Nedeljko Babić, vlasnik tvornice kave i konditorskih proizvoda Crnagoracoop iz Danilovgrada u Crnoj Gori, a s njim je u poslu i Ljubiša Bošković, osnivač kompanije Sistem-MNE, koja se bavi projektima obnovljivih izvora energije.
Njima se nedavno kao suvlasnik pridružila kompanija BIG Shopping Centers iz Tel Aviva, koja osim u Izraelu ima više trgovačkih centara u Srbiji, Crnoj Gori i SAD-u, ali se bavi i obnovljivim izvorima energije.
Milan Baštinac, pomoćnik ministra za energetiku RS, za portal Capital rekao je kako mu je drago što su konkurentni ozbiljne kompanije od kojih očekuje da ponude najbolje uvjete za tu investiciju kada je riječ o koncesijskim naknadama.
“Nakon što Komisija obavi bodovanje rezultate se proslijediti nama, a mi vladi koja donosi konačnu odluku o koncesionaru”, objašnjava Baštinac.
Pozivom je određeno da solarna elektrana Planik ima instaliranu snagu od 80 megavata i procijenjenu godišnju proizvodnju od 106 gigavatsati struje.
Vrijednost tog ulaganja je 136,908.100 KM (70 mil. eura), pri čemu bi jednokratna koncesijska naknada bila 684.500 KM (350.000 eura), dok će koncesionar plaćati i 0,0055 KM za svaki proizvedeni kilovat električne energije.
Trebinje 1 dobili Mađari
Kada je riječ o vjetroparku, on će se prostirati na oko 6000 kvadrata, imat će instaliranu snagu od 39,6 megavata i godišnju proizvodnju od 93,2 gigavatsati struje. Procijenjena vrijednost tog energetskog postrojenja je 101,5 milijuna maraka (51,8 mil. eura).
Koncesionar koji bude izabran za taj projekt morat će platiti 507.635 maraka (259.000 eura) za jednokratnu naknadu, te 0,0055 KM po kilovatu struje.
Odaziv na javni poziv za izgradnju solarne i vjetroelektrane Planik dokaz je koliko su investitori u svijetu zainteresirani za ulaganje u obnovljive izvore energije, komentira portal Capital, dodajući da Elektroprivreda RS to nije prepoznala, te je mađarskoj kompaniji Lugos Renewables dala većinski udio u tvrtki Solarna elektrana Trebinje 1, koja ima koncesiju za projekt, pod uvjetima koji se kriju od javnosti.