Evropska banka za obnovu i razvoj raspisala je konkurs za izbor konsultanta i izradu studije izvodljivosti za gradnju podzemnog skladišta gasa u Banatskom Itebeju. Istovremeno, “Srbijagas” pregovara sa Naftnom industrijom Srbije o gasnim ležištima u Itebeju, koja se i dalje vode na naftnu kompaniju. Privatizacijom NIS sva ležišta ostala su u vlasništvu naftaša, a “Srbijagas” smatra da polaže pravo na Banatski Itebej. Koncesija NIS je važeća i sada traju razgovori oko imovinsko-pravnih odnosa. Kada to reše, radiće studije i merenja kako bi se što pre uradilo skladište kapaciteta do milijardu kubika. Problem se pojavio kada su se preduzeća izdvojila pre pet godina iz NIS, ali imovina nije preknjižena na “Srbijagas”. Jedno piše u knjigama “Srbijagasa”, a drugo u knjigama NIS, a treće u katastru. Isti problem imaju i kod zgrada, ali to će se rešiti...
Evropska banka za obnovu i razvoj raspisala je konkurs za izbor konsultanta i izradu studije izvodljivosti za gradnju podzemnog skladišta gasa u Banatskom Itebeju.
Istovremeno, “Srbijagas” pregovara sa Naftnom industrijom Srbije o gasnim ležištima u Itebeju, koja se i dalje vode na naftnu kompaniju.
- Privatizacijom NIS sva ležišta ostala su u vlasništvu naftaša, a “Srbijagas” smatra da polaže pravo na Banatski Itebej - objasnio nam je Dušan Bajatović, generalni direktor “Srbijagasa”.
- Koncesija NIS je važeća i sada traju razgovori oko imovinsko-pravnih odnosa. Kada to rešimo, radićemo studije i merenja kako bi se što pre uradilo skladište kapaciteta do milijardu kubika.
Bajatović kaže da se problem pojavio kada su se preduzeća izdvojila pre pet godina iz NIS, ali imovina nije preknjižena na “Srbijagas”.
- Jedno piše u knjigama “Srbijagasa”, a drugo u knjigama NIS, a treće u katastru - kaže Bajatović.
- Isti problem imamo i kod zgrada, ali to će se rešiti. Pitanje ko će imati skladišta je strateško, jer niko ne može da dobije koncesiju na skladištenje gasa, ako se sa time ne složi država Srbija, a “Srbijagas” je u ime države zadužen da se bavi tim poslom.
Iako se ranije pominjalo da bi novo skladište mogle da grade slovačke kompanije, graditelj novog skladište znaće se tek po završetku međunarodnog tendera na koji “Srbijagas” obavezuje kredit od EBRD. Dogovoreno je i da ovo skladište ostaje u vlasništvu “Srbijagasa”. Od banke je dobijen zajam od 150 miliona evra, dok je sa Slovacima potpisan memorandum o saradnji za gradnju skladišta i gasovoda od Aleksandrovca do Novog Pazara.
- Od Evropske banke za obnovu i razvoj dobili smo 70 miliona evra za skladište i oni imaju jasne procedure kako treba da izgleda konkurs za gradnju - kaže Bajatović.
Treći projekat
Skladište u Itebeju biće treći projekat izgradnje skladišta gasa koji finansira EBRD u regionu. Ta banka je prošle godine odobrila 70 miliona evra hrvatskoj kompaniji za transport gasa “Plinakro”, za kupovinu skladišta gasa u Hrvatskoj, kao i 200 miliona evra mađarskoj gasnoj i naftnoj kompaniji “Mol” za završavanje izgradnje podzemnog skladišta gasa u Mađarskoj.