Direktori Elektroprivrede Srbije i Elektroprivrede Republike Srpske Dragomir Marković i Branislava Milekić potpisali su danas u Vladi Srbije sporazum o saradnji u izradi tehničke dokumentacije za izgradnju hidroenergetskih postrojenja na srednjoj Drini. Sporazum podrazumeva zajedničko finansiranje izrade studije opravdanosti i uticaja na životnu sredinu i predstavlja nastavak saradnje u energetici vlada Srbije i Republike Srpske, čiji su predstavnici u aprilu potpisali i sporazum o saradnji i sporazum o izgradnji tri hidroelektrane na srednjoj Drini. Dosadašnja istraživanja su pokazala da bi se na delu srednje Drine mogla graditi hidroenergetska postrojenja snage 300 megavati, koji bi proizvodila 1.200 gigavat-sati električne energije. Prema procenama, ukupna investicija bi iznosila približno 819 miliona evra, a postrojenja bi se gradila na četiri ili pet lokacija, o čemu će odluka biti doneta nakon izrade dokumentacije.
Direktori Elektroprivrede Srbije i Elektroprivrede Republike Srpske Dragomir Marković i Branislava Milekić potpisali su danas u Vladi Srbije sporazum o saradnji u izradi tehničke dokumentacije za izgradnju hidroenergetskih postrojenja na srednjoj Drini.
Sporazum podrazumeva zajedničko finansiranje izrade studije opravdanosti i uticaja na životnu sredinu i predstavlja nastavak saradnje u energetici vlada Srbije i Republike Srpske, čiji su predstavnici u aprilu potpisali i sporazum o saradnji i sporazum o izgradnji tri hidroelektrane na srednjoj Drini.
Dosadašnja istraživanja su pokazala da bi se na delu srednje Drine mogla graditi hidroenergetska postrojenja snage 300 megavati, koji bi proizvodila 1.200 gigavat-sati električne energije.
Prema procenama, ukupna investicija bi iznosila približno 819 miliona evra, a postrojenja bi se gradila na četiri ili pet lokacija, o čemu će odluka biti doneta nakon izrade dokumentacije.
EPS i EPRS su 2008. godine potpisale Protokol o saradnji na izgradnji hidroelektrana na gornjoj Drini – Buk Bijela, Foča, Paunci i Sutjeska, čija je ukupna vrednost 435 miliona evra.
Kako je danas saopšteno, u toku je izrada studije opravdanosti, a objavljen je javni poziv za izbor strateškog partnera koji bi učestvovao u izradi tog projekta.
Italija je zainteresovana da uvozi struju sa Balkana i sve zemlje EU obavezale su se da će do 2020. godine koristiti 20 posto energije iz obnovljivih izvora.
Strateški partneri u oblasti proizvodnje električne energije iz Italije, Srbije i Republike Srpske koji će realizovati ove projekte su preduzeće "Seći energija" S.p.A., EPS i Elektroprivreda Republike Srpske.
Vlade Srbije, Republike Srpske i Italije ranije su potpisale nekoliko sporazuma o saradnji na korišćenju hidroenergetskih potencijala Drine.