U Srbiji se ne koriste dovoljno obnovljivi izvori energije, zbog čega je cilj da se u naredne dve godine njihovo učešće u ukupnoj proizvodnji energije poveća na dva posto. Srbija od svih obnovljivih izvora energije ima najveći potencijal za dobijanje električne energije iz biomase i to približno 63 posto. Potencijal sunčeve energije jeste 14 posto, energije vetra od 5-10 posto, a geotermalnih izvora energije oko četiri posto. U našoj zemlji koristi se približno milion metara kubnih drveta kao energenta za grejanje domaćinstava, a od drveta i drvnih ostataka moglo bi da se preradi približno 500.000 tona paleta, koje se mogu koristiti kao energenti, pri čemu je tona paleta ekvivalentna toni visokokvalitetnog uglja. Neophodno je podsticati proizvodnju struje iz obnovljivih izvora energije, jer na taj način država i građani ostvaruju niz benefita kao što su povećanje energetske sigurnosti i efikasnosti, zaštita životne sredine i otvaranje novih radnih mesta...
U Srbiji se ne koriste dovoljno obnovljivi izvori energije, zbog čega je cilj da se u naredne dve godine njihovo učešće u ukupnoj proizvodnji energije poveća na dva posto.
Srbija od svih obnovljivih izvora energije ima najveći potencijal za dobijanje električne energije iz biomase i to približno 63 posto.
Potencijal sunčeve energije jeste 14 posto, energije vetra od 5-10 posto, a geotermalnih izvora energije oko četiri posto.
U našoj zemlji koristi se približno milion metara kubnih drveta kao energenta za grejanje domaćinstava, a od drveta i drvnih ostataka moglo bi da se preradi približno 500.000 tona paleta, koje se mogu koristiti kao energenti, pri čemu je tona paleta ekvivalentna toni visokokvalitetnog uglja.
Neophodno je podsticati proizvodnju struje iz obnovljivih izvora energije, jer na taj način država i građani ostvaruju niz benefita kao što su povećanje energetske sigurnosti i efikasnosti, zaštita životne sredine i otvaranje novih radnih mesta.
Srbija raspolaže sa približno dva miliona hektara šuma, odnosno 25,6 posto površine Srbije nalazi pod šumama, od kojih je 50 posto u državnom, a preostalo u privatnom vlasništvu. To nije veliki procenat jer, na primer, u Crnoj Gori šume pokrivaju približno 45 posto teritorije, u Hrvatskoj oko 43 posto, a u Bosni i Hercegovini oko 56 posto. U Srbiji su najzastupljenije šume bukve, hrasta, topole, smrče i crnog bora.
U našoj zemlji trebalo bi povećati proizvodnju konoplje zbog mogućnosti dobijanja različitih vrsta ulja i kvalitetne celuloze koji se koriste kao tehnološke sirovine.
Srbija iz obnovljivih izvora energije može nadomestiti približno 25 posto potrošnje energije koja se dobija iz primarnih izvora.